Olağan Şüpheli

IMF, elinde kalan 200 ton altını satmak istediğini iki hafta önce açıklamıştı. Akıllara hemen bu konuda “olağan şüpheli” olan Çin gelmişti. Dün gece Çin’in bu altınları alacağı söylentisi dolaştı. Altın fiyatı bir anda yükseldi. Altın şu an $1112. Çin bu haberi henüz doğrulamadı. Dün gece bazı Çin sitelerine baktım. Haber hakkında bir şey yoktu. Ancak Rus yayın organı Pravda, bu haberi teyit ettiğini söylüyor.

Bir alıcı, bir malı almadan önce niçin duyuru yapsın? Bana pek mantıklı gelmiyor. Tabii bu alım çoktan gerçekleşmiş, ve haber bir şekilde sızmış da olabilir. Bu da olmayacak iş değil.

2006-2007 yıllarında, Arap merkez bankalarının rezervlerini USD’dan EUR’ya geçirdiğine ilişkin raporlar yayımlanmıştı. Yine o dönemde Çin Merkez Bankası’nın EUR aldığına dair haberler de çıkmıştı. Altın ile ilgili söylenti de bana bunları anımsatıyor. Bir merkez bankası bir para birimini rezervlerine ekleyecekse, bunun duyurusunu önceden yapmaz.

Dünkü yazımda “Altın üç gündür aralıksız düşüyor, biraz soluklanmaya ihtiyacı var ” demiştim. Çin söylentisinin de etkisiyle altın yükseldi.

Altın dün $1090 idi. Eğer $1080’ın altına düşmesini engellemenin yolu Çin’in altın alacağına dair söylentiler yaymak ise, altın ne kadar ileriye gidebilir ki?

Aralık ayında yazdığım yazılarda; “2010’un özellikle ilk bölümünde GBP’nin çok zorlanacağını, deyim yerindeyse ‘şamaroğlanı’na döneceğini” yazmıştım. GBP/USD 1.5234’e kadar düştü. Şu an 1.5250. GBP’nin düşüşü hızlı oldu, çıkışı da öyle olabilir. Biraz daha bekleyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir