Ölüm Kesişmesi

Dikkatimi çeken bazı noktalar var. Hafta başından beri, altın ve bakır genel olarak güçlü görünüyorlar. Altın hala $1130’ın üzerinde. Geçen hafta ‘Çin, IMF’nin altınlarını alacak’ söylentisi çıktıktan sonra, ‘bir alıcı, alacağı malı niçin önceden açıklasın’ yorumunu yapmıştım. Tabii bu spekülasyon ile altın fiyatı yükseldi. Bir hafta oldu, resmi bir açıklama gelmedi. Altın ve bakır başta olmak üzere emtia fiyatları, Asya’dan olumlu haberler geldiğinde yükseliyor (özellikle Çin’den). Olumlu haber, Çin’in büyüme rakamı da, artan ithalat rakamı da olabiliyor. Bu hafta boyunca, Asya’nın işlem saatlerinde altın ve bakır fiyatında ‘belirgin’ bir yükseliş olmadı. Yükselişler genel olarak New York seansında oldu. Ayrıca, Şangay borsası haftayı negatif kapatacakmış gibi gözüküyor.

Dünya ekonomisinin lokomotifi Çin değil miydi? Çin piyasalarından bir talep gelmiyorsa, ekonomik sorunlarla boğuşan ABD’den gelen bir talep, altın ve bakır fiyatlarını ne kadar ileri götürebilir? Kaldı ki, ABD’den gelen talep hedge fonlardan geliyor. Diğer bir deyişle spekülatif. Reel bir talep yok. Bu sabah Çin’in en büyük bakır dökümcüsünün başkanını Bloomberg’te izledim. Adam açık biçimde ‘Çin’de bakır talebi zayıf’ diyor. Bakıra çok önem veririm. Hedge fonların sürekli pozisyon aldıkları spekülatif bir metaldir. Altın ile korelasyonu da yüksektir.

VIX (volatilite endeksi), dünyanın en önemli borsası olan S&P 500 endeksinin üzerine yazılan opsiyonların volatilitesini gösteriyor. Kısaca; VIX arttığında piyasadaki risk iştahı azalıyor, S&P 500 endeksi düşüyor (İMKB endeksi de bundan etkileniyor). VIX endeksinde bir yükseliş formasyonu gözüme çarptı. Düşündüğüm gibi olursa, gelecek haftanın başlarında VIX’te bir yükseliş görebiliriz.

Bir finansal varlığın 50 günlük hareketli ortalaması, 100 günlük hareketli ortalamasının altına düşerse, buna ‘ölüm kesişmesi’ diyoruz. Sık görülmez. O finansal varlık için ‘negatif’ bir durumdur. Dün risk iştahının önemli göstergelerinden Şangay borsasının grafiğine bakarken, ‘ölüm kesişmesi’nin gerçekleştiğini gördüm. Bu, Ekim 2007’den beri görülen 3. ölüm kesişmesidir. İkinci kesişme 24 Kasım 2009 tarihinde yaşanmıştı (Dubai haberinin piyasayı vurduğu dönem, sonrasını biliyoruz).

Çarşamba günü, bugün TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD istihdam raporu hakkında bir analiz yapmıştım. Veri açıklanmadan önce kısa bir değerlendirme daha yapmayı düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir