Önce ‘Altın’ı Konuşalım

Aslında kafamdaki konu, piyasa açısından çok daha önemliydi. Önce altın için kısa bir yorum yapayım. Birazdan o konuyu da yazacağım. Altın $978 seviyelerine kadar çıktı. Az önce bağlandığım televizyon kanalında, benden önce konuşan yorumcu, önümüzdeki günlerde $1050-$1100 seviyelerinin görülebileceğini söylüyordu. Bu sabah aşka gelen hemen herkes, bu seviyeleri konuşuyor.

Bu tarz tahminlerde spesifik bir rakam vermek anlamsız oluyor. Çünkü altın gün içinde $40-$50 inip çıkabiliyor. Bunun için beklentilerimi ‘bölge’ olarak vermeye çalışıyorum.

Hala $980-$990 bölgesinden önce $900-$910 bölgesini düşünüyorum. Merkez Bankaları $1000 seviyelerinin görülmesini bu günlerde müsaade etmeyebilir. $1000 seviyelerine yükselen bir altın fiyatı, merkez bankaları’nın ‘kağıt para’nın değerini korumaktaki başarısızlığını gösterir. Önümüzü net göremiyoruz. Yeni bir ‘boğa piyasası’, ‘ikinci dip’ tartışmaları sürüp gidiyor.

Altının yükselmesi, muhtemelen büyük bir ‘hedge fon’un yüklü miktarda pozisyon almasıdır, diye düşünüyorum. Altın için $1100’ı, yılın sonuna doğru veya 2010’nun hemen başında bekliyorum, bugünlerde değil.

Zaman herşeyi gösterecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir