Orman Kapitalizmi Tam Gaz

Bugüne kadar yapılan, ‘daha sıkı regülasyon’, ‘CEO maaşlarına sınırlama’ gibi açıklamaların hepsini çöpe atınız. ‘Orman kapitalizmi’ diye adlandırdığım sistem tam gaz devam edecektir.

Obama, devletten yardım alan şirketlerin CEO(başkan) maaşlarının, maksimum 500 bin dolar olacağını açıklamış. Bu bir aldatmacadır. Çünkü bonuslara(ikramiyelere) hiçbir kısıtlama yok. Daha doğrusu, bugün ertelenen bonuslar daha sonra hisse senedi olarak ödenecek. Peki dünyanın dört gözle beklediği banka kurtarma planının içeriği nedir? Devlet, sermayesi olmadığı için iflas etmiş bankaların sorunlu senetlerini garanti edecek ve onlara ucuz sermaye sağlayacak. Bankaların bilançolarındaki senetler, vergi mükelleflerinin parasıyla temizlendikten sonra, banka hisseleri çıkmaya başlayacak. Bugün ertelenen ‘bonus hisseler’in kullanım fiyatları, banka tarafından yeniden belirlenecek ve müthiş bir kar edilecek. CEO’lar ‘altın paraşüt’ ile iniş yapacaklar. Her zaman vurguluyorum; Clinton, Bush, Obama hiç farketmez. Hepsinin, finans sistemi ile girift ilişkileri vardır. Orman kapitalizmi tam gaz devam edecektir.

İçeriye dönelim. Türkiye ekonomisinden berbat rakamlar geliyor. Bugün, kredi kartını ödeyemeyenlerin sayısının %253.1; toplam karşılıksız çek sayısının da %45 arttığı açıklandı. Bunu kutlayan??? İMKB 100 endeksi, % 3 yukarıda. ‘ABD Senatosu’nda bugün oylanacak mali paket, sanki dünyayı kurtaracak.  Borsamız bu beklenti ile çoşuyor.

Aslında, ABD’de bir paket açıklanmasını beklemesek, kendi işimizi kendimiz yapabilsek ne güzel olur. Devlette para yok, tek çare borçlanmak demiştik. ‘Hazine’miz bu hafta iyi şartlarda borçlandı. Hatta ihaleye müthiş bir talep geldi. Bu ortamda kamu harcamalarını arttırsak, ekonomiyi desteklesek fena mı olur?

Keşke bizim de bir paketimiz olsa, borsamız da bundan dolayı gerçekçi bir şekilde yükselse…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir