Oyun İçinde Oyun

Devletler, varlık fiyatlarını ya direkt alım yoluyla ya da isteksiz spekülatörleri teşvik ederek etkilemeye çalışıyor. Ekonomi yönetimlerinin ne yaptığını tam olarak anlayamayan yatırımcı ise, durumun iyiye gittiğini düşünüyor.

Sorunlu varlıkların FED tarafından satın alınma planı, muhasebe kurallarında yapılan düzenlemeler, piyasalar tarafından olumlu karşılanıyor. Borsalar yükseliyor. Bankaların açıkladığı karlara güvenmemek gerektiğini düşünüyorum. Muhasebe standartları geçtiğimiz ay gevşetildi. Yeni uygulamaya göre; bir banka, piyasanın finansal varlığı gerçek şekilde fiyatlayamadığını düşünürse, kendi kafasına göre fiyat verebiliyor. Böyle saçma sapan bir uygulama olabilir mi? Eğer piyasa bir malı doğru şekilde fiyatlayamıyorsa, kim fiyatlayabilir ki?

Goldman Sachs ve JP Morgan karlarını açıkladı. Bilançolarına bakıyorum, ticari gayrimenkul senetlerini 90-91 cents fiyatından tutuyorlar. Yani onlara göre bu senetler, krizin başından beri sadece %9-%10 değer yitirmiş. Oysa bu senetlerin alıcısı bile yok. Alıcısı olmayan bir malın, doğru düzgün bir fiyatı olur mu?

Hazine bankalara, ‘istediğin senete istediğin fiyatı yazabilirsin’, hakkını vermiş. ABD ekonomi yönetimi, bu uygulamalarla, dolaylı ve dolaysız şekilde varlık fiyatlarında spekülasyon yapmaktadır. Yatırımcılar ise bunun sonunun nereye varacağını bilmeden, durumun iyileştiğini düşünmektedir.

Muhasebe uygulamalarını değiştirmek, gerçeği değiştirmez. Japonya’ya bakın. Bankalara benzer muhasebe hakları verilmiş, bankalar zararlarını gizlemişlerdi. Sermaye bulmak için piyasalarda alım-satım yoluyla kar yapmaya çalışmışlardı. Neticede bankaların sermaye ihtiyacı azalmamış, ekonomi 10 yıl boyunca perişan durumda kalmıştı. Çünkü piyasalara yeterli kredi verilmemişti.

Bankalara güvenilmez. Gelinen noktaya bakıldığında bu açık şekilde görünüyor. Oyun çevirmekte ustadırlar. Devletin bu oyunlara bir şekilde katılması, yeni bir balon yaratmak içindir. Başka bir açıklama bulamıyorum.

Oyun İçinde Oyun” hakkında 2 yorum

  1. öncelıkle basınız sağolsun
    dow kotu gelen verılere bu hafta tepkısız kaldı 7800-8000 sevıyelerınde takıldı
    gelecek haftalarda tekrar 6500-7000 sevıyelerıne gerıleme yasanır mı?

  2. Yatırımcıların bu hafta takip ettiği nokta; verilerden çok bankaların ve şirketlerin ilk çeyrek karlarıydı. GS, JP Morgan, Citi, GE beklentilerin üstünde kar açıkladı. Yazılarımda belirttiğim gibi bu rallinin ayı piyasası rallisi olduğunu düşünüyorum. Düşüş olacaktır, fikrindeyim. Rakam vermiyorum. Her şey beklediğim gibi olursa, Mart başındaki dip noktalar test edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir