Paraları İstifleyen Sonuçlarına Katlanır

Bizim yatırımcının döviz hesapları ‘genel olarak’ EUR ve USD’dır. Sterlin (GBP), daha çok İngiltere ile iş bağlantısı olanları ve orada çocuk okutanları ilgilendirir. İngiltere’ye son dönemdeki sermaye giriş-çıkışlarından bahsedeceğim. Ancak önce, ortada dolaşan, GBP’e negatif etki yapabilecek haberleri yorumlayalım.

GBP için negatif haberler dolaşıyor. En ilginç olanı; İngiltere Merkez Bankası’nın (İMB), kredi kanallarını açmayan bankaları cezalandırmak için, negatif faiz uygulamasına geçme olasılığı hakkında çıkan haberlerdir. Bugün dünyada, bu uç önlemi alan sadece İsveç Merkez Bankası var. Paraları istifleyen İsveç Bankaları, bu önlemden sonra tam manasıyla şoka girmişlerdi. Şimdi harıl harıl paraları elden çıkartmaya çalışıyorlar.

İkinci olumsuz haber; İMB’nın tahvil alım programını, £25 milyar daha artırma olasılığı. Merkez Bankası’nın tahvil alımı yapması, para basması demektir. Fed, mart ayında tahvil alım programını açıkladığından beri, USD’ın genel trendi ortadadır. İMB’nın programı genişletmesinin, GBP’e negatif etkisi olur.

İngiltere’ye sermaye giriş-çıkışlarına bakarsak; GBP’nin haziran ayına kadar istikrarlı biçimde yükselmesini, hem hisse senedi hem de bono piyasasına giren sermaye destekliyordu (GBP endeksi ile, hisse senedi-bono piyasası kombinasyonunun korelasyonu 90%).

Gözüme çarpan nokta; son iki aydır, hisse senedi piyasasına net girişler devam ederken, bono piyasasından çıkış başlamış. Daha önemlisi; bono piyasasından çıkan para, borsaya giren paradan çok daha fazla.

Sterlin güçsüz görüntüsünü sürdürüyor. Bono piyasasından çıkış çoktan başlamış. Bir de borsalara genel bir satış dalgasının geldiğini, ve FTSE 100 endeksinin de bundan nasibini alabileceğini düşünürsek; GBP’nin önümüzdeki dönemde baskı altına girebileceğini söyleyebiliriz.

Paraları İstifleyen Sonuçlarına Katlanır” hakkında 1 yorum

  1. burada baş oyun kuranın merkez bankası başkanları olduğu,oyunu destekleyen ise spekilatörler oldugunu düşünüyorum. ata budak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir