Piyasa ters köşeye yatırır mı?” hakkında 5 yorum

 1. 6 ekim yazınızın son paragrafına istinaden şu yorumu yapmak isterim ki Fed piyasaya sadece likid müdahalesi değil, ağabeylik yaptığı kuruluşlarada (derecelendirme kuruluşları v.b.) piyasalara gerekli şerbeti vermeleri konusunda önderlik ediyor..Geçtiğimiz kış “tobul parmak”ı bile bahane eden ve piyasaları oradan oraya sürükleyen Abd piyasaları, şimdi Fed önderliğinde hiç bişeye ses çıkarmaz..Piyasaların olumlu gitmesi açısından siz biraz iyimser davranıp önümüzdeki 1-2 hafta demişsiniz ama ben şahsen bunu 1-1.5 aya çıkarmak isterim. Bu arada Fed in küçük kuzenlerinden olan Moodys in de lütfedip bize göz kırptığını da eklemek isterim.

 2. Hocam, ons=1245$ iken, gr altın (alış)60.1 TL idi. Bugün ons=1357$ olmuş, gr altın (satış) 61 TL. Altında 1360 lardan bir düzeltme olacağı (1300 lere doğru) beklentisi oluşuyor sanki. Oysa bir yandan da Dolar indeksinin 0.75 lere ineceği konuşuluyor. Bu durumda altın gayet düzgün, neyini düzeltecek. Düşüncenizi öğrenebilirmiyim?
  Saygılar.

 3. Fiyatlarda bence bir anormallik yok. Düşüş olacak diyenler,son 2 yıldır düşüş bekleyen,her yükselişte düşüş olacak diyen bizim şovmen medya tipleri.

  Fikirlerimin somut altyapısı olmasına özen gösteriyorum.Ayrıca her yorumcudan bir adım önde olmak işim.

  Dünkü yazıyı, spekülatif altın kontratlarını inceledikten sonra,bir uyarı niteliğinde yazdım.Uyarıyı özellikle kısa dönem alış-satış yapanlar için yaptım(orta-uzun dönem için değil).

  Haftalık COMEX verilerine göre: spekülatif uzun altın kontrat sayısı(altın-alış): 300.000.

  Spekülatif kısa altın kontrat sayısı(altın -satış): 40.000. Fark neredeyse 8 kat.

  Bugünlerin gözdesi Euro’nun alış-satış kontratları bile 70.000’e 35.000.Sadece 2 kat.

  Altındaki rakamlar çarpıcı.Bu veriler önemli çünkü kurumsal yatırımcıların, fonların pozisyonlarını gösteriyor.

  Ben altın yatırımı yapıyor olsam,uzun süre beklerim.İniş-çıkışlar,düzeltme hareketleri kararlarımı etkilemez.Ama kısa dönem yatırımcının durumu daha riskli.

  Kısa dönem yatırımcılar için talep ve satış bölgelerini düzenli olarak veriyorum.Kardan memnun olan satıp çıkabilir.Risk almak isteyen biraz daha bekleyebilir.

 4. Merhaba Hocam,
  ben geçen sene haziran ayına girerken altın yaklaşık 63 tl seviyesindeyken birikimimi türk lirasına çevirmiştim , şimdi ise faiz oranlarının çok düşük olduğunu düşündüğümden kış aylarına nazaran yazın artan altın fiyatlarını değerlendirmek amacıyla altın almayı düşünüyorum ama beni en çok bankaların uygulamış olduğu alış/satış fiyatı tedirgin ediyor. ben 63 tl iken sattığımda banka 61.5 den alıyordu ancak şuan 61.5 olan altın fiyatını banka 63 tl den satıcak bu nedenle bu işlemi yapıp kazancımın türk lirası karşılığını düşürüp düşürmemek konusunda kararsızım, ancak bankalardan alabildiğim aylık faizlerden de memnun değilim. En az 2 yıllık bir yatırım olarak baktığım bu işlemi altın alış doğrultusunda hareket etmemi tavsiye edermisiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir