Piyasada kararsızlık varsa, fırsat da vardır

Çin’in, Portekiz’in kurtarılması için çıkartılacak tahvillere talep göstereceğini açıklamasından sonra Euro yükseldi. Bu noktada bir bilgi verelim. Satılacak kağıtlar Portekiz’in değil, Euro bölgesinin. Bu tahvillerin arkasında Euro bölgesi olacağı için, reytingi AAA olacak. Elde edilecek kaynak, Portekiz için kullanılacak.

Bunun dışında, Çin devletine bağlı Varlık Fonu’nun, Yeni Zelanda varlıklarına yatırım yaptığı haberleri ile, NZD ve AUD gibi emtia paralarında da yükselişler var. Son dönemde risk iştahı düşmesine rağmen, NZD’deki yükseliş ilginç gelmişti. Küresel piyasalardaki risk iştahı düştüğünde, en fazla etkilenen paralardan birisi NZD olur. NZD’ye yoğun sermaye girişinin kaynağı belli oldu. Çin gizlice alım yapıyormuş.

Çin haberlerine rağmen, Euro’nun çıkışını takip etmeye şu aşamada sıcak bakmıyorum. Piyasa, Çin’in hamlesini Portekiz’e güvenoyu olarak yorumluyor. Yanlış. Bunu, Çin’in geçen ay açıkladığı rezervlerde çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak düşünmek gerekiyor. Çin, Portekiz veya diğer sorunlu ülkelerin tahvillerine direkt yatırım yapsaydı, bu ‘Euro al’ sinyali olabilirdi.

Borsalar, pariteler, emtia fiyatları belli seviyelerin arasında gidip geliyor. Piyasa profesyonelleri, bu tarz fiyat hareketlerini severler. Piyasadaki kararsızlığı fark ettiklerinde, bunu fırsata çevirirler.

Kısa kısa değerlendirme yaparsak;

EUR/USD 1.4195’in altında kaldığı sürece (kapanış), Euro-negatif ortam devam ediyor. Bu bölgenin altında 1.3970 beklentim devam ediyor (daha sonra 1.3920 olabilir)

Euro’nun gücünü, EUR/CHF kurundan da takip edebilirsiniz. Sene başından beri ‘Portföyde CHF olsun’ yorumunu yapıyorum. EUR/CHF, 1.2270 ile tarihi dip seviyeyi gördü. Tepki hareketleri olabilir. Ama çok kısa dönemde, önce 1.2470-85, daha sonra 1.2645 bölgesi yükselişlere set çekebilir.

Türkiye’deki seçimlere kadar; içerde yaşanacak gelişmeler kur üzerinde fazla etkili olmaz. Dünkü TCMB toplantısı da etki etmedi. EUR/USD’daki hareketler, seçime kadar USD/TL ve EUR/TL üzerinde kendisini daha fazla hissettirir. Bugün için USD/TL’de önce 1.592 daha sonra 1.589 alım bölgeleri olarak gözüküyor. Bu arada, sepet kur da oldukça yükseldi. Daha yukarılar denenebilir.

Petrol bu sabah itibariyle $101.50 seviyesinin üzerinde. $101.50 üzerinde, $105 potansiyeli devam ediyor. Bu da risk iştahını artırabilir.

Gümüşte $38.50 hedefine ulaştık. Bu sabah $38.90 seviyesine kadar yükseldi. Hafta başından beri ‘$36.50’den sonra $38.50 için fazla bir engel yok’ diyordum. Bu sabah twitter yorumunda da belirttiğim gibi; ‘$39.25-$39.50 zor bölge’. Biraz takılma olabilir. $39.25-$39.50 bölgesi temizlenirse, $43 gündeme gelebilir.

Altın için $1525 üzerinde $1545 potansiyeli devam ediyor. Her şey düşündüğüm gibi giderse, haziran sonuna kadar $1560-$1580 bölgesi yeniden gündeme gelebilir. Fakat biraz $1525 bölgesini izlemek gerekiyor. Altın dünden beri en yüksek $1532 seviyesini gördü.

Bazı okurlar, ‘Piyasanın altın tahminleri niçin düştü?’ sorusunu soruyor. Piyasanın ne düşündüğü benim için hiç önemli değil. Hele Türk yatırımcısının başına ‘ağ’ örmüş yorumculara, eski bürokratlara göre,  altının bırakın $1400, $1500’leri görmesi, çok büyük düşüş yaşaması gerekiyordu.

Sene başında ‘Bu yıl $1500 seviyesini görürüz’ dedim. Daha sonra beklentimi $1600’a yükselttim. $1577 oldu. Az bir farkla kaçırdık.

Değerli metallerin performansı, temmuz-ağustos döneminde genel olarak iyi olmaz. Çok farklı gelişmeler yaşanmazsa, haziran ayından sonra fiyatlar biraz stabilize olabilir. Tabii Fed bir tahvil alım programı daha açıklarsa, işler değişebilir.

Bazı okurlar, Alfa Finans’taki yazıların sayısının düştüğünü söylüyor. Doğru. Ancak bu noktada yanlış bir algı da var. Benim TOBB ETÜ’nün lisans ve MBA programlarında verdiğim finans dersleri, dışarıda verdiğim eğitimler, konuşmacı olarak katıldığım yurt içi, yurt dışı kongreler var. Asıl işim akademisyenlik. Piyasa yorumculuğu hobim. Yazı sayısındaki düşüşü, twitter yorumlarındaki artış ile kapatmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Alfa Finans’taki yazılarda da artış olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir