Piyasanın son günlerdeki en önemli risk barometreleri

Euro ve Dolar’ın kendilerine özgü sıkıntıları var. Bu nedenle iki problemli parayı içeren paritede tahmin yapmak kolay değil. Ben ABD ekonomisindeki sıkıntılara vurgu yaparım, siz AB bölgesinde de şu belirsizlikler var dersiniz. İki taraf da haklıdır. Bu nedenle, risk iştahının düşük olduğu son 1-1,5 ayda; bir bakıyorsunuz EUR/USD 1.43’ten 1.2960’a düşüyor, bir bakıyorsunuz 1.35’e yükseliyor. Düşerken; ‘ABD 600 milyar dolarlık tahvil alımı yapmayacak mı, Dolar niçin yükseliyor’ deniyor. Parite yükselirken; ‘Portekiz’in durumu ortada, Euro niçin yükseliyor’ düşüncesi geçiyor.

Bu girişi CHF için yaptım. EUR/CHF paritesi sorunlu bir para karşısında sorunsuz bir parayı içeriyor. İsviçre’nin cari işlemler fazlası, milli gelirinin yüzde 7.3’ü. Ekonomisi için beklentiler yüksek. Sene başından beri her portföyde yer bulmalı dediğim CHF’nin; Euro, Dolar, TL karşısındaki performansı da ortada. İsviçre Frangı, Dolar kadar likiditesi olmasa da güvenli bir liman. Avrupa para piyasalarının nabzını EUR/CHF paritesinden takip edebilirsiniz. EUR/USD hafta başında 1.35’e doğru ilerlerken, ‘EUR/USD’daki düşüş trendi bozulduysa, niçin CHF’ye yoğun giriş var’ yorumunu yaptım. Euro’ya güvenmeyen yatırımcı, açık şekilde CHF’ye kaçıyordu. CHF, dün Euro karşısında tarihi zirvesine yükseldi (EUR/CHF dip nokta). CHF’ye yoğun giriş olurken, EUR/USD 1.35’ten satış yedi, dün gece itibariyle 1.32 seviyesine düştü. CHF’ye girişlerin hızı düne göre biraz kesilmiş olsa da, genel gücünü koruyor.

EUR/USD’daki beklentimi değiştirmedim. Son bir aydır belirttiğim gibi 1.27’yi göreceğimizi düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar görebiliriz diye düşünüyordum, belki yeni yıla kalırız. Piyasadaki likidite az. Gelecek hafta Christmas tatili başlıyor. Traderların çoğunu ocak ayının ikinci haftasına kadar bulamazsınız.

USD/TL için 1.5050-1.5060 bölgesini son 1,5 aydır vurguluyorum. Bu bölge çok önemli, üzerinde kapanış yaptığımız anda hedef 1.53 bölgesi, yorumunu yapıyorum. 1.5060’ı 1-2 haftadır denemiş, fakat üstünde kapanış yapamamıştık. Salı gecesi bu bölgenin üzerinde kapanış yaptı. Sadece iki günde 1.5270’e geldik.

Son dönemde, twitter yorumlarımda, dünyanın en çok trade edilen paritesi olan EUR/USD’ın günlük opsiyon seviyelerini vermeye başladım. Bunun dışında piyasalarda ‘Market talk’ denen trader bilgilerini ve piyasa söylentilerini de yazıyorum. Bu tarz bilgilere Reuters 3000Extra ya da Bloomberg terminalleri kullananlar sahip oluyor. Bu terminallerin fiyatları yıllık 20-25 bin dolar arasında değişiyor. Bu paralar bilgiye daha hızlı ulaşmak için ödeniyor.

Opsiyon seviyelerinin her zaman tutma şansı olamaz. O zaman günlük opsiyon seviyesini bilip, buna göre pozisyon alanların, her gün para kazanması lazım. Böyle saçmalık olur mu? Piyasada kolay para yok. Opsiyon seviyesini bilin, bunu bilginizle birleştirin, piyasanın nabzını ölçün, pozisyonunuzu alın. Sistem bu. Temel analiz mi yapıyorsunuz, indikatörlere mi bakıyorsunuz, teknik analiz mi uyguluyorsunuz, orası size kalmış. Opsiyon seviyelerini ve piyasa söylentilerini bilmeden önce ben daha mutluydum diyorsanız, bu da sizin bileceğiniz iş.

MOODY’S dün İspanya’yı negatif izlemeye aldığını açıkladı. Bu dünün haberi, bayat haber. Bu sabah İspanya’nın borçlanması var. Baskı oluşturabilir. Borçlanma iyi geçse de, 2011 ilk çeyrekteki müthiş borçlanma ihtiyacı tedirginlik yaratıyor.

AB’deki sıkıntılı ülkelerin durumlarını gözleyenler, genel olarak bir ülkenin Almanya ile 10 yıllık faiz farkına bakıyor. Portekiz-Almanya 10 yıllık getiri farkına bakın, bir zararı olmaz. Ama bugünlerde AB’deki stresin en önemli barometresi olarak İspanya-İtalya 10 yıllık getiri farkını görüyorum. Bunu takip edilecekler listesinin üst sıralarına koyabilirsiniz.

Piyasanın son günlerdeki en önemli risk barometreleri” hakkında 10 yorum

 1. Hocam verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.
  Opsiyon seviyeleri ve söylentileri yayınlamanız gerçekten çok faydalı.
  Opsiyon seviyelerine göre işlem açmak elbette mantıklı değil.
  Fakat aklımızın bir köşesinde o bilginin bulunması iyi oluyor.
  Fiyat opsiyon seviyesine zorlukla gelmişse opsiyon kapanışı sonrası zorla geldiği yere hızla geri dönüyor.
  Her zaman olacak diye bir durum olmasada bu piyasada edinebileceğimiz tüm bilgileri kullanmak lazım.
  Verdiğiniz bilgiler ve emek için tekrardan çok teşekkürler.

 2. Adeta kafamdaki soruları sormuşum da cevaplamışsınız gibi hissettim.
  Bu arada Altın da 1330 lara doğru bir düzeltme olasılığını 1 ay içinde % kaç görüyorsunuz.
  Saygılar.

 3. Dünya ekonomi Tv yorumlarınızdan yararlanamıyoruz. Ne saati belli, ne de doğru dürüst arşivi var. Bilginize..

 4. Dünya TV hemen her gün arıyor.Ancak yayına 1-2 dakika kala aradıkları için, twitter’a yazmama rağmen,kaçırılıyor olabilir.Saat verebilirim,genelde 9:50-10:10 arasında arıyorlar.

  Altın için $1373 seviyesine bakıyorum.Altında kapanış yaparsak $1336-$1337 gündeme gelebilir.

 5. İsviçre endüstriyel üretimlerin beklenin(%0.9) iki katı %1.8 geldi. CHF nin orta vade önü iyice açılmış gibi görünüyor. Veri açıklandığında ters etki görüldü ilginçtir

 6. EUR/CHF 1.2735 ile yeni bir dip yapti. Frank, EUR ve GBP gibi paralar karsisinda zirvelerde dolasiyor.

  2011’de Isvicre Merkez Bankasi’ndan daha fazla atak gorebiliriz(mudahale).

 7. hocam NOK ve SEK gibi paralarında iyi bir ralli yapmasını CHF ile aynı nedene mi bağlıyorsunuz?Birde CHF ye girişler ne ölçüde devam edebilir daha önce chf ile ilgli yazdıklarınız güzel kar bıraktı çünkü.teşekkürler

 8. NOK ve SEK benzer sebeplerle yükseliyorlar. Tabii CHF gibi çok güvenli liman olarak görülmeyebilirler. Ancak ekonomileri iyi durumda, cari fazla veriyorlar.Borç sorunları da yok.Norveç’te petrol de var.Enflasyon %1. Bunlar büyük avantajlar.Az önce açıklanan işsizlik rakamı iyi geldi.EUR/USD düştükçe;EUR/NOK, EUR/SEK ve EUR/CHF’nin de potansiyeli var.

  CHF çok yükseldi.Fakat tarihi zirveden(EUR/CHF 1.2720) yeni pozisyon açılır mı? O size kalmış.Hiçbir zaman zirve ya da dip nokta yakalanmaz(1-2 kez şansla olur).İyi kar sizi tatmin ediyorsa,alıp çıkacaksınız.Başka yatırımlara bakacaksınız.CHF’nin potansiyeli var,fakat trade çok kalabalıklaştı.Herkes CHF’den konuşuyor.Bu tarz piyasa ortamlarından hoşlanmam.Ben sene başında ‘CHF’ dediğim zaman,haziranda yatırım yapın dediğim zaman, CHF ile ilgili konuşan yoktu.

  İsviçre Merkez Bankası’nın 2011 senesinde çok sessiz kalmayacağını düşünüyorum.2011 için büyüme beklentilerini düşürdüler.CHF’nin bundan sonra da hızlı yükselişler yapmasına, bir yerde ‘dur’ demeye çalışacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir