Potpuri

Bernanke beklediğim gibi ‘yumuşak’ konuştu. Hafta başından beri yazdığım yazılarda ve yorumlarda ‘Kısa dönem faizlerin yükselmesi Fed’in işine gelmez. Bernanke faizlerin yükselmesini engellemek için konuşacak olsa da, USD’ın yükselmesini bekleyen yatırımcıları inandırması zor ‘ şeklinde yazdım. Bernanke agresif konuşmalardan kaçınsa da, USD güçlü kaldı. EUR/USD, New York kapanışında 1.35 civarında idi. Çin Merkez Bankası’nın dün gece gerçekleştirdiği ‘likidite çekme operasyonu’ ile risk iştahı çakıldı. EUR/USD 1.3449’a kadar düştü. Geçen cuma da 1.3451’e kadar düşmüştü. Aynı bölgeyi 2. kez denedik.

GBP deyim yerindeyse ‘yerlerde sürünüyor’. İngiltere Merkez Bankası üyelerinden Posen, başkan Mervyn King’in yaptığı açıklamalara destek verdi, ve likiditeyi arttırabileceklerini söyledi. GBP/USD son 9 ayın en düşük seviyesi olan 1.5315’e düştü. 1.5235-50 bölgesi için biraz daha zaman olduğunu düşünüyordum. Bu hızla gidersek yakın bir zamanda bu bölgeyi de göreceğiz. Ayrıca bugün, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King’in konuşması var. Ağustos 2009’dan beri, King ne zaman konuşsa GBP düşüyor. Aynı durum bugün niçin tekrarlanmasın?

UBS’in ‘GBP/USD’da 1.05’i görebiliriz’ açıklamasını sabah twitter’da yazmıştım. 3-5 sene sonra ne olacağını bilemem, ancak kısa ve orta dönem için fazla agresif bir tahmin olmuş.

Petrol için ‘$80-$80.20 bölgesi şimdilik üst sınır olur’ yorumunu yapmıştım. Bu bölgeden satış geldi. Petrol şu an $79.50.

Altın $1090. Son 3 gündür aralıksız düşüyor (New York kapanış). Pazartesi günü $1031’a kadar yükselmişti. Böyle hızlı bir düşüşten sonra biraz soluklanmaya ihtiyacı var.

Biraz CHF’den bahsedelim (İsviçre Frangı). EUR/CHF şu an 1.4630. İsviçre Merkez Bankası CHF’deki yükselişi durdurmak için sıklıkla müdahale ediyor. İsviçre Merkez Bankası’nın alt sınırı 1.4570-1.46 bölgesidir. Bu bölgeyi koruyamazlarsa, CHF’nin önünü alamazlar (özellikle EUR/CHF kuru için).

USD/TL, 1.547-1.548 ile son 8 aydır alıştığımız seviyelerin çok üzerinde olsa da, USD’ın dün geceki yükselişine rağmen dengeli kaldı. Bugün-yarın ortamı yumuşatıcı açıklamalar gelirse, USD/TL gevşeyebilir.

Birkaç cümle de Kaliforniya için edelim. ABD’nin en zengin eyaletidir. Los Angeles Lakers, Hollywood, Apple, Microsoft, Dell bu eyaletin sembolleridir. Federal hükümet, eyaletin yardım isteklerini geri çevirmiştir. Kaliforniya borç batağındadır. Bu arada Kaliforniya valisi hem kötü bir aktör, hem de kötü bir yönetici olan Arnold Schwarzenegger. Bunları yazmamın sebebi, ABD’de de işlerin iyi gitmediğini belirtmek istememdir. Tabii biz AB’nin sorunlarına öylesine odaklandık ki, dünyanın en büyük ekonomisinde olanlar arka planda kalıyor. ABD’de sıkıntıların bittiğini söylemek yanlıştır.

Not: Bugün her telden çaldığım için, yazıya ‘potpuri’ adını verdim.

Potpuri” hakkında 1 yorum

  1. sayın murat hep soru sormak için sizi rahatsız ediyorum,sizde teveccüh edip yanıtlıyorsunuz.çok teşekkür ederim.nazikliğinize vede bilginize.gerçekyen sizin yazılarınızı okumaktan hem zevk alıyorum hemde yararlanıyorum.kandiliniz mübarek olsun,allah sağlık,sıhhat,afiyet versin.allaha emanet olun.saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir