Rubin’in Yüz Milyon Doları

Citigroup’un, ‘Smith Barney’ adlı aracı kurum bölümünü Morgan Stanley’e satması, hafta sonunun en çok konuşulan konusuydu. Citi’nin iyi bölümlerini acilen satması gerekmekteydi. Bu satış ile başladılar. Citi’nin yönetim kurulu’nda bir isim var ki; hem bu krizin mimarlarındandır hem de önümüzdeki dönemde etkisini güçlü bir şekilde hissettirecektir.

Robert Rubin, Clinton dönemi’nin Hazine Bakanı idi. Larry Summers, Alan Greenspan ve Rubin, Clinton’ın göz bebekleriydi. Eski Fed Başkanı Greenspan hakkındaki düşüncelerimi biliyorsunuz. Uyguladığı gevşek para politikası(düşük faiz), finansal krizin temellerini atmıştır. Zeki bir ekonomist olan Larry Summers, kriz finans sistemini dağıtmadan önce; ‘Dünyanın diğer ülkeleri ile en büyük farkımız, en gelişmiş finans sistemine sahip olmamızdır’ demişti. Söylediklerinde doğruluk payı vardır, ama mimarı olduğu regülasyonu minimuma indiren sistem, orman kapitalizmine yol açmış, sistemi çökertmiş, güveni sıfıra indirmiştir.

Rubin’e dönelim. Hani bizde ‘her devrin adamı’ sözü vardır ya, bu laf Rubin için de geçerlidir. Hazine Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra, yıllık 15 milyon dolar maaş artı ikramiye ile Citi’de yönetici olarak başlamıştır. Citi’den kazandığı paranın $100 milyon doları aştığı söyleniyor. Ekonomi bürokratlığı’ndan banka yöneticiliği’ne geçiş, Türkiye’de de vardır. Sizi bilemem ama bana hiç etik gelmez. Düşünün, hazine bürokratlığı ya da merkez bankası yöneticiliği yapmış birisi, ayrıldığı günün ertesinde bir banka’nın yöneticisi oluyor. Hazine ihaleleri, faiz kararları gibi piyasaları etkileyen önemli kararlarda yer almış kişilerin transfer oldukları grupla olan ilişkileri, bende hep bir soru işareti yaratmıştır.

Rubin, hafta sonu Morgan Stanley antlaşmasından sonra Citi’den ayrıldı. Citi’den ayrılması, kazandığı para beni hiç ilgilendirmez. Beni ilgilendiren taraf, bu adamların ABD’nin ekonomi politikalarında çok etkili olmaları ve Obama’nın bu isimleri kabinesine almasıdır. Larry Summers, Obama’nın kabinesinde yer aldı. Rubin’i de kuvvetle muhtemel yakında görürüz. Yer almasa bile dışarıdan kesin danışmanlık yapar. Summers ve Rubin demek; likidite politikaları, yeni balonlar ve aşırı korumacı önlemler demektir. Hangi politikaya baksanız, global piyasalar açısından iyi bir sonuç göremezsiniz.

Bu adamlardan ve yarattıkları ‘fasit daire’den kurtuluş yok galiba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir