Ruble Üzerine Denemeler

Rus ekonomisi tam manasıyla çöktü. Rusya’nın rezervleri, son altı ayda 210 milyar dolar azaldı. Bu rakam, tarihin en büyük döviz müdahalelerinden biri olsa da, işe yaradığı söylenemez. Rusya için oluşan riskler, euro’nun değerini de düşürebilir.

‘Standard and Poors’tan sonra, ‘Fitch’ de Rusya’nın kredi notunu düşürdü. Aslında bu konu hakkında dün yazmayı düşünüyordum, ama Türkiye’nin ‘Körfez Çıkarması’nı görünce, o konuyu yazmaktan kendimi alıkoyamadım. Rusya bugüne kaldı.

Rus ekonomisi müthiş bir daralma sürecine girdi. Bu küçülmenin, 1998 krizinden sonra oluşan rakamlardan daha kötü olması bile muhtemeldir. Dünkü Financial Times’ta, Putin’in en yakın adamı olan Shuavalov, hükümetin ekonomik stabiliteyi sağlamak ve rezervleri korumak için, 2009’da eksi büyüme rakamlarına razı olduğunu söylüyordu. Bu açıklamayı gören Rusya’daki yatırımcılar, çıkış kapısına doğru koşmaya devam edeceklerdir.

Bu açıklamaya ek olarak, Merkez Bankası Başkanı Ignatiev’in geçen hafta yaptığı konuşmayı da irdelemek gerekir. Başkan, rezervleri korumak için ekstra önlemler alacaklarını belirtiyordu. İlk alacakları önlem, bence faizleri arttırmak olacaktır. Fakat bu hamle olumsuz sonuçlar doğurabilir. Birincisi, sert faiz arttırımları şu aşamada ekonominin ihtiyacı olan son politikadır. İkincisi, yatırımcılar bunun sürdürülemez bir politika olduğunu düşünecekleri için, artan bir hızla paralarını çekmeye devam edebilirler. Rusya Merkez Bankası, bugünkü durum ile büyük benzerlikler taşıyan, 90’ların başındaki ‘Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’ krizini iyi incelemeli, İngiltere Merkez Bankası’nın yaptığı hataya düşmemelidir. Hata yaparlarsa, spekülatörler ‘ruble’ye saldırır, rezervler büyük bir hızla erimeye devam eder.

Rus piyasasına sert müdahalelerin artması, euro’yu da olumsuz etkileyebilir. Aşırı döviz müdahaleleri, rezervleri yöneten portföy yöneticilerini, rezerv ağırlıklarını yeniden ayarlamak için, euro’yu ve sterlin’i satıp, ABD dolarında alıma geçmeye zorlar. Bunun sonucunda, euro ve Doğu Avrupa paraları değer yitirir. ‘Türk Lirası’nın da, Doğu Avrupa paraları ile aynı kategoride bulunduğunu dikkatinize sunmak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir