Sahtekarlar

Batarken bile sahtekarlıktan vazgeçmiyorlar. Yılların getirdiği alışkanlık ile, hala ‘kolay para’ kazanma peşindeler. ‘Geri geleceklerdir, emin olabilirsiniz’ diye yazmıştım, çünkü bu adamların ruhlarını çok iyi bilirim. Paraya taparlar. Yavaş yavaş o dönüşlere başladılar.

Citigroup, Morgan Stanley gibi zorda olan bankalar, krizi bırakmışlar yine ‘kar’ peşine düşmüşler. En son Morgan Stanley, Meksika Körfezi’nde dev bir petrol tankeri kiralamış, içine petrol doldurmuş. Citi’de aynı şeyi başka bir yerde yapmış. Bugün itibariyle, Mart 2009 petrol fiyatı ile Aralık 2009 fiyatı arasındaki fark $15(vadeli işlemler piyasası). Büyük bir fark. OPEC’in petrol üretimini daha fazla kısacağını düşündükleri için bu farkın kapanacağını(petrol fiyatının artacağını) ve büyük kar edeceklerini öngörüyorlar. Kendileri açısından mantıklı bir hamledir. Bir dolara muhtaç olan Citi ve Morgan Stanley, sizce bu paraları nereden buldular? ABD devletinden. Bu paralar kimden geliyor; vergi mükelleflerinden. Yazılarımda sürekli vurguladığım, ‘başka insanların parası’ ile spekülasyon yapmak işte budur. Umursamazsınız. ‘Para giderse gitsin, nasıl olsa benim değil’ dersiniz. Citi teknik olarak iflas etmiş olsa da, ABD hükümeti yok olmasına müsaade etmeyecek. Bunu kendileri de biliyorlar. Oynamaya başladılar.

Bu örnek, bir önceki yazımda açıkladığım ‘kötü banka’ projesinin bir dezavantajıdır. Belki de, bütün sorunlu bankalar ‘geçici’ olarak kamulaştırılmalıydı. En azından bankaların spekülasyon yapması kontrol edilebilirdi. 2001’de, bizim bankacılık sektörümüz krizde iken, sorunlu bankalarımızın fona alınmasını bize önerenler de bu adamlardı. Biz ne söylendiyse yaptık. ABD aynı yolu izlemiyor. Bankalarını geçici olarak da olsa ‘fon çatısı’ altına koymak istemiyor. Bu isteksizlikleri, bende soru işaretleri yaratıyor. Finans sistemi için düşünülen yeni regülasyonlar başka bir bahara kalmış olmasın?

Wall Street(finans sistemi) ve politikacılar(ve bürokratlar), karmaşık ilişkiler ile birbirlerine bağlıdırlar. Bankalara iyi davranacaksınız, yardım edeceksiniz ki, ileride yönetim kurulu üyelikleri, ‘danışman’ pozisyonları hazır olsun. Onlara şu ortamda iyi davranmak, ‘başka insanların parası’ ile oynamalarına izin vermek, kokuşmuş finans sisteminin devamı demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir