Şamaroğlanı

JPY, 2009 için favorilerimden birisiydi. Yıl boyunca JPY ile ilgili çok yazı yazdım. JPY bir ay önce son 14 yılın zirvesine yükselmişti (USD/JPY 84). USD/JPY’de 80’li seviyelerin başlarını görebileceğimizi düşünüyordum (82.50-83). Tam olarak gelmese de, USD/JPY düşündüğüm bölgeye çok yaklaştı. Şimdi JPY’nin biraz mola vermesi gerekiyor.

Bildiğiniz gibi; piyasada riskten kaçma başladığında, bundan en çok faydalanan paralar USD ve JPY’dir. Önümüzdeki dönemde, USD’ın JPY’den biraz rol çalmasını bekleyebiliriz.

Japonya’da uzun yıllar sonra iktidar partisi değişti. Japonya Finans Bakanlığı ile Japonya Merkez Bankası arasında doğabilecek sıkıntılardan bahsetmiştim. Beni yanıltmadılar. Mütemadiyen ihtilaf halindeler. JPY’nin hızla değerlenmesinden rahatsız olan Finans Bakanlığı, piyasaya daha fazla likidite verme konusunda Merkez Bankasına baskı yapınca, Merkez Bankası politika değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yine Finans Bakanlığı’nın ısrarıyla, ‘fiyat istikrarı’ tanımını değiştirerek, sadece ‘pozitif enflasyon’ hedeflediğini açıkladı. Merkez Bankasının önceki hedefi; ‘0%-%2 arasında olabilir’ şeklindeydi. Diğer bir ifadeyle; merkez bankası yatay bir enflasyona tolerans göstermeyeceğini açıklayarak, JPY’nin güçlenmesine set çekme isteğini açıkça belli etmiş oldu.

Japonya’da kasım ayı enflasyonu -2.2% olarak açıklandı. Son 8 aydır enflasyon düşüyor. Japonya çok uzun yıllardır deflasyondan muzdaripti. Bu dertten kurtulamamış gibi gözüküyor. Japonya, para basarak enflasyon yaratmayı çok denedi. Olmadı. Bakalım bu sefer başarabilecek mi.

USD/JPY şu an 90 civarında. İlk olarak 92.30-92.50 bölgesini görebileceğimizi düşünüyorum. Bu satış bölgesini aşarsak, 94.80-95 gündeme gelebilir. JPY’de genel pozitif düşüncelerimden henüz vazgeçmedim. JPY’nin sadece ara vermesi gerekiyor.

GBP’nin 2010’da işinin zor olduğunu düşünüyorum. İngiltere Merkez Bankası, piyasaya daha fazla likidite vermeye niyetli olmadığını belli etti. İngiltere Hazinesi, harcamaları kısacağını açıkladı. Vergi artışları ocak ayında başlıyor. Hurda indirimi şubatta sona eriyor. Darling’in açıkladığı yeni bütçe pek inandırıcı gelmedi. Mayıs ayında genel seçimler var.

Bunlar, resesyonu henüz atlatamamış İngiltere ekonomisi ve GBP için iyi gelişmeler değildir. Hala zayıf olan ekonomiden desteğin çekilmesi, bence GBP’ne faydadan çok zarar getirecektir. GBP/USD şu an 1.6150, çok kısa dönemde 1.60-1.6010’nun görülebileceğini düşünüyorum. Orta dönem için 1.55-1.5520 görülebilir.

2010 beklentilerimi gelecek hafta yazacağım. GBP ve JPY için bir giriş yapmış olduk. 2010’da GBP’ni zor günlerin beklediğini; deyim yerindeyse ‘şamaroğlanına’ döneceğini düşünüyorum. JPY için karamsar değilim, fakat biraz köşeye çekilmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir