Siyasi çıkmaz piyasaların lehine olmaz” hakkında 3 yorum

 1. Hocam,
  Fed hazine tahvillerini bankaların elinde olandanmı alıyor yoksa doğrudan hazinedenmi?
  Fed 2 Yılık mı yoksa 10 Yıllık tahvillerimi alır.
  Fedin piyasanın canlanması için Haz:tah.faizlerini düşürmeye çalışarak, fazi daha yüksek olan özel şirket tahvillerine talebi artırmaya çalıştığı söyleniyor sizce bu bilgi doğru mu?

  Beyanatınızda ABD ihracat rakamlarınında iyi gitmediği söylemişsiniz, bu durumda FED doları daha fazla düşürmek istemez mi?

 2. yazınızda belittiğiniz gibi bu para Wall Street bankerlerine giderse piyasaya çıkmayacak demektir. Bu durumda ABD Bütçe açıkları nasıl finanse edelecektir.Bu durum tekrar faizlerin yükselmesine ve FED önlemlerinin bir işe yaramamasına neden olabilir mi , bu durumda biz daha çok tahvil alımı görürüz anlamı çıkarılabilirmi ?

  saygılar

 3. Fed tahvilleri piyasa yapıcı kurumlardan alıyor(primary dealers).Fed’in alışveriş listesi uzun, duruma göre 2 yıl da olabilir 10 yıl da. Bu sefer 30 yıllık tahviller de olabilir diyorum. Bunun dışında mortgage tahvilleri de eklenebilir.
  İhracat beklendiği gibi değil. Fed Doları düşürmek istiyor. Bunda da başarılı oldu. 5 ay önce EUR/USD 1.18 idi. Bugün 1.40-41.Yüzde 15 düşüş fena değil.

  Faizler, enflasyon başını kaldırırsa yükselir.Enflasyonun da pek hali yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir