Son Dansınızda Kahramanlığa Gerek Yok

TSİ 15:30’da açıklanacak ABD istihdam raporundan sonraki bir saatte sert oynamalar olacaktır. Veri hayal kırıklığı yaratırsa, USD’ın yükselebileceğini düşünüyorum. Bu sabah ‘Ölüm Kesişmesi’ başlıklı yazımda da belirttim. Piyasanın; VIX, Şangay borsası, AUD gibi önemli risk göstergeleri pek olumlu sinyaller vermiyor. VIX ve Şangay borsasının verdiği sinyalleri yazıda vurguladım. O yazıda bahsetmediğim Avustralya Doları’na gelince (AUD); altın fiyatına AUD cinsinden bakarsanız rakamın hızla 1260 Avustralya dolarına yükseldiğini görürsünüz (AUD-negatif). Bu sinyalleri de işin içine katarsak, kötü gelebilecek bir istihdam verisi, USD ve JPY’ne kaçışa neden olabilir.

Haziran 2009’un istihdam verisi temmuz başında açıklandığında (işsizlik oranı düşmüş, tarım dışı istihdam rakamı da iyi gelmişti); USD yükselmişti. Kasım 2009’un istihdam verisi aralık başında yayımlandığında (tarım dışı istihdam son iki yılın en iyi rakamıydı); USD yine yükselmişti. Kısaca; güçlü bir rapor, Fed faizlerinin futureslarını yukarı atar (Fed faizlerinin vadeli kontratları). Fed’in faizleri yükselteceğine olan inancı arttırır. USD olumlu etkilenir.

Son danslarını yapıp pozisyon alanlar için, her istihdam verisinden önce yaptığım uyarıyı tekrarlıyorum. Kahramanlığa gerek yok. Saat 15:30’dan hemen önce pozisyon almak zorunda değilsiniz. Yazının başında belirttiğim gibi, veri açıklandıktan sonraki dakikalarda çok sert fiyat hareketleri olacaktır. 15:30’dan hemen sonra, twitter’da stratejilerimi okuyabilirsiniz.

Son Dansınızda Kahramanlığa Gerek Yok” hakkında 5 yorum

 1. Aralık ayında beklentilerin çok üzerinde gelen tarımdışı istihdam versinin ardından olumlu veriler ile dolar endeksi arasında korelasyon pozitife dönmüştü. Yani ABD’ den gelen olumlu veriler doları güçlendiriyordu. Verinin bugün olumlu gelmesi halinde doların güçlenebileceğini düşünüyordum. Ancak siz olumsuz olursa dolarda yükseliş beklemektesiniz. Bu bugün gelecek veriye ilişkin bir beklenti mi yoksa önümüzde dönemde yeniden negatif korelasyon bekler misiniz?
  teşekkür ederim.

 2. “Veri hayal kırıklığı yaratırsa, USD’ın yükselebileceğini düşünüyorum….kötü gelebilecek bir istihdam verisi, USD ve JPY’ne kaçışa neden olabilir.” diyorsunuz.

  Onun altında da;

  “Haziran 2009′un istihdam verisi temmuz başında açıklandığında (işsizlik oranı düşmüş, tarım dışı istihdam rakamı da iyi gelmişti); USD yükselmişti……Kısacası güçlü bir rapordan USD olumlu etkilenir”
  diyorsunuz.

  Şunun Türkçesi her durumda USD yükselecek mi demek oluyor?

 3. Avni Bey,
  Cok iyi bir verinin USD’a yaramasi normaldir.Cok kotu bir veri de, risk istahini azaltma potansiyelinden dolayi USD ve JPY’ye yarayabilir.
  Kisaca,”uc veriler” USD’a yarayabilir diye dusunuyorum.

  Dogus Bey,
  2009 boyunca AB’deki sorunlar ortaya cikmamisti(gundeme gelmesi engelleniyordu). O zaman kotu veriler USD’a, iyi veriler EUR’ya yariyordu.Simdi ABD ekonomisinden gelen iyi haberler,”Fed faiz arttiracak” yorumlarina yol aciyor.Korelasyonlar degisti.

 4. Hocam,
  Bu veri çok iyi bir veri mi, yine dolara yaradı. İşsizlik beklenenle aynı, tarım dışı veri ise beklenenin altında, nasıl yorumlamamız lazım.

 5. Issizlik rakaminda yukselis bekleniyordu.Olmadi.Tarim disi istihdam beklentilerin altinda geldi.Veri beklentilere gore olumlu.Firtinali bir subata gore(tarim disi istihdam tahminleri bu nedenle cok dusuktu)iyi haber.Fed faizleri arttirabilir tahminleri tekrar baslar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir