Soygun düzeni

TCMB dün akşam borçlanma faizlerini 0.25 baz puan indirdi (% 6.25). Haftalık faizi değiştirmediği için (%7) piyasa üzerinde belirgin bir etki görülmedi. Daha önemlisi, önceden açıklanan bazı önlemlerin yıl sonuna kadar kaldırılacağının açıklanması idi. Bunların en önemlisi bankaların döviz munzam karşılıklarının artırılması olabilir. Bu, bankaların piyasadan bir miktar döviz çekmesi anlamına gelir. İMKB Endeksi’nin %55’lik ağırlığının banka ve iştirakleri olduğunu düşünürsek, banka hisseleri açısından çok pozitif bir durum değil.

Bunun dışında Ali Babacan’ın banka komisyonları ve kredi kartı faizleri ile ilgili olarak getirdiği ‘yerinde’ eleştiriler, bazı önlemlerin alınacağının sinyali de olabilir. Bankalar gerçekten bu komisyonlar ile halkı soyuyorlar. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle ücretler olmaz. Hayatımda bir kez kredi kartı faizi ödemedim. Bankaya bu anlamda para kazandırmam. Geçen gün şans eseri ekstreye baktım, gecikme faizi eklemişler. Yaptığım harcamaları bildiğim için fazla ekstreye bakmam. O gün bakasım geldi. Gecikme faizini gördüm. Artık herkes internetten ödeme yapıyor. Birçok insan dökümlere bakmıyor bile. Bakmazsanız da böyle oluyor.

Aracılık hizmetlerinden alınan komisyonlar da inanılır gibi değil. Tam bir soygun düzeni oluşmuş. SPK, bunlara yönelik yeni önlemler açıklıyor. Daha sonra önlemlerin başlangıç tarihini öteliyor. Niçin öteliyorsun kardeşim? Hemen başlat. Bankalar zaten bu ücretlerden köşe olmuşlar. Yeni komisyon oranları uygulanmaya başlayana kadar, eski komisyon oranlarından bankalar yine inanılmaz paralar kazanacaklar. Tasarruf sahiplerinin ceplerinden çıkan milyarlar. İnsanlar ödedikleri komisyonların karşılığını da alamıyorlar ki. Her taraf beceriksiz fon yöneticisi ile dolu. Açın bakın bankaların fon performanslarına, ne demek istediğimi anlarsınız.

Yeni komisyon oranları da dünya standartlarının üzerinde olacak (%4.5). SPK, anlaşılan fonları yine üzmek istememiş.

Soygun düzeni” hakkında 3 yorum

  1. sn murat bey yazdıklarınız önümüze bir bir çıkıyor; sizi hafife almıştım ,şimdi size daha çok saygı duyuyorum .ata budak

  2. Dünya TV deki söyleşinizde “MB rezervleri gerçekten az” şeklinde açıklamanız var ??

    Ben MB rezervlerinin neticede borç alınmış bir paradan oluştuğunu ve de bu para için faiz ödendiğini, sıcak paranın girişini teşvik eder olduğunu, borsadaki yabancıların çakıp çıkmak istediklerinde, paralarını geri alabileceklerinin garantisi olduğunu bilirdim. Saygılar.

  3. Rezervler,piyasaya müdahale açısından az.Türkiye göreceli olarak istikrarlı durumda.Rezerv biriktirebilir.

    Döviz rezervi biriktirmek, merkez bankasının yurt dışına borç vermesi anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir