Söylentileri Al, Gerçekleri Sat

İlginç bir akşamı geride bıraktık. Önce ABD’den önemli ISM verisi (imalat), çok iyi geldi. Akşam saatlerinde ABD’de büyük bir finans kurumunun batacağı haberleri yayıldı. Daha sonra GM ve Chrysler’ın, o kadar teşviğe rağmen (hurda indirimi), beklentilerin çok altındaki satış rakamları geldi. Gece ABD ve Japon borsalarında yoğun satışlar yaşandı.

ISM verisi 52.9 olarak geldi. 50 puanın altı daralmayı, üstü genişlemeyi gösterir. Verinin 50 puan üstünde olacağı kesin gibi bir durumdu, çünkü alt bileşenler çok iyi gelmişti. Piyasalar 50’nin üstünü bir ay önceden fiyatlara sokmuşlardı.

Biraz tarih dersi hiç fena olmaz. Şubat 2002 ile bazı benzerlikler görüyorum. ISM verisi, 2001 resesyonunda, tam 19 ay sonra 50 barajını geçmiş, ABD medyası bunu bir dönüm noktası olarak göstermişti. O dönemde de, aynen bugün olduğu gibi, üretim tarafında ‘devlet destekli’ bir kıpırdanma vardı. Otomotiv sektörüne, yine bugün olduğu gibi, teşvikler verilmişti. Fakat, bugün yaşananlar gibi, ortalıkta ‘tüketici’ yoktu. ISM, 2002’nin ikinci yarısında tekrar 50’nin altına düştü. Daha sonra borsa endeksleri yeni dipler yaptılar. Sizce, parasal ve psikolojik anlamda, 2001’deki hafif resesyon mu tüketiciyi daha fazla etkilemiştir; yoksa yarattığı etki açısından 1929 Büyük Buhran ile kıyaslanan bugünkü resesyon mu?

Gelelim, dün gece ortalıkta dolaşan, büyük bir finans kurumunun batma konuşmalarına. Aldığım bilgiden hemen sonra bankacılık hisse senetlerine baktım, Wells Fargo’da %20’lik bir düşüş vardı. Wells Fargo anormal büyüklükte bir bankadır. Wells Fargo zor durumda olsa bile, batmasına müsaade edeceklerini zannetmiyorum. Lehman’dan sonra ikinci büyük çöküş olur. Piyasalar ve yatırımcılar, psikolojik olarak bunu kaldıramazlar.

Borsa endekslerinin tamamı bugün için aşırı değerlidir. Ama bu tarz balonlar, düşündüğünüzden daha uzun devam edebilir. Nitekim borsalardaki yükselişler 6 aydır devam ediyor. Resesyon bitmeden böyle yükselişlerin, tarihte eşi benzeri yok. İlginç bir durum gözlemliyorum. Son 1 aydır iyi gelen ekonomik verilere, piyasaların tepkisi değişti. Rallinin ilk 4-5 ayında: ‘kötünün iyisi’ veriler; söylentiler; borsa endekslerine, EUR’ya, TL benzeri riskli paralara yarıyordu. Son 1 aydır gerçekleşen iyi veriler; teşviklerin olumlu sonuçları, genelde USD ve JPY’ne yarıyor (güvenli limanlar), borsa endeksleri düşüyor.

Görünen o ki; rallinin ilk 4-5 ayında ‘söylentiler’ ve ‘olumlu beklentiler’le alım yapan piyasa oyuncuları, artık gerçekleşmelerde satış yapıyor.

Söylentileri Al, Gerçekleri Sat” hakkında 2 yorum

  1. Hocam merhabalar,

    Ben de Lehman Brothers dersinden sonra Wells Fargo’nun batmasına izin verilmeyeceğini düşünüyorum. Ancak Wells Fargo halen Tarp’tan aldığı 25 milyar doları geri ödemedi. Wells CEO’su Stumpf dün bu parayı geri ödeyeceklerini açıklamış. Stres testini “şartlı” geçen Wells Fargo bu ödemeyi nasıl yapacak?

  2. Stumpf’un bu açıklamayı,’büyük bir banka batabilir’ söylentilerinden; ve WF’nun hisse senedi %20 düştükten sonra yapması ilginç.Ancak yine de böyle bir şeye izin verileceğini düşünmüyorum.Stumpf geri ödeme için tarih vermedi.Ben birkaç çeyrek daha bu parayı ödeyebileceklerini düşünmüyorum.Muhtemelen 2. çeyrekteki banka karlarının(trading)önümüzdeki çeyreklerde de devam edeceğini; ve ev fiyatlarındaki düşüşlerin de artık stabilize olduğunu düşünüyor(gayrimenkule dayalı anormal miktarda kağıtları var).Bu şekilde parayı ayarlamaya çalışacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir