Suç Oyunu

ABD’nin önde gelen piyasa uzmanları ve ekonomistleri, son günlerde Çin’e yönelik suçlamalarını şiddetlendirdiler. Bu iki ülke, ekonomik anlamda ayrılmaz iki parçadır. Parasının değerini acilen arttırması için Çin’e baskı yapmak akılsızlıktır.

Krizden kötü etkilenen, ABD’nin Kaliforniya ve Florida eyaletlerinde neler yaşanıyorsa, Çin’in sanayi bölgesi Guangdong’da daha beteri yaşanıyor. Örneğin, ABD’de satılan mobilyaların %75’i Çin malıdır. Gayrimenkul sektöründeki çöküşe bağlı olarak, mobilya talebinin yerlerde sürünmesi, Guangdong’da işten çıkartmaların çığ gibi büyümesi demektir. ABD’de, krizin başından beri 3 milyon kişi işini kaybetti. Çin’de bu sayı 20 milyon’dur. Bunun dışında, Çin’de 5 milyon üniversite öğrencisi bu sene mezun oluyor. İş bulabilmek için, geçen sene iş bulamamış 5 milyon mezun öğrenci ile yarışmak zorundalar. Bunlar Çin hükümeti üstünde büyük baskı yaratacaktır.

Çin, ABD’nin finansörüdür. Çin’in sahip olduğu, ABD borç kağıtları toplamı 1.7 trilyon dolardır. 783 milyar dolarlık Obama paketininin finansmanı için Çin’in desteği önemlidir. Birçok Çin’li, doların değerinin ‘orta vade’de düşebilecek olmasından dolayı, ülkelerinin elinde tuttuğu ABD kağıtlarından rahatsızdır. ABD, borca dayalı aşırı tüketim yüzünden bu batağa saplandı. Obama’nın paketi aslında, tüketici ve şirket borçlarının yerine, devlet borçlanması demektir (hem de daha fazla olarak).

Bu şartlar altında, Çin’i suçlamak ve parasının değerini arttırması için zorlamak, tehlikeli bir oyundur. Yuan’ın değeri bir süre sonra serbest bırakılmalıdır. Ben de bunu destekliyorum. Ama bunun için şu an baskı yapmak, dolar için tehlikeli olur. Çin bunun için zorlanırsa, doların değeri(yuan’a karşı) düşebilir. Bu ABD’de enflasyonun artmasına neden olur.

Çin bu baskıya karşılık olarak, ABD kağıtlarına olan talebini düşürürse, zaten soru işaretleriyle dolu Obama paketinin başarı şansı azalır. Global ekonomiler de, bunun acısını çeker.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir