Süngü Savaşı

TCMB faizleri %15’ten %13’e indirdi. Beklenti %14.25’e çekilmesi idi. Merkez Bankası’nı eleştirmiyorum. Elinden ne geliyorsa yapıyor. Faizleri indirmek dışında, piyasayı direkt etkileyecek başka silahı yok. Global ekonomiler’deki ‘süngü savaşı’, 2009 yılında şiddetlenecektir.

Gözden kaçırılmaması gereken bir şey var. MB’sının, beklentinin çok üstünde bir indirime gitmesi, reel ekonominin çöktüğünün sinyalidir. MB’sı, olan biteni takip konusunda daha fazla imkana sahiptir. Onlara, ekonomi’den sürekli veri, bilgi akar. Böylesine büyük bir indirim, reel ekonominin düşünülenden daha fazla kötüleştiğinin göstergesidir. İşe yarar mı? Umutsuzum. Faiz indirimlerinin işe yaramadığı, diğer ülkelerde görüldü. Bizde farklı bir etki yaratacağını düşünmüyorum.

Faiz indirimleri, bankaların faizlerini pek etkilemiyor. Bankalar faiz indirmeye yanaşmıyorlar. Tüketici-yatırımcı kredi almaya niyetli değil. Olduğumuz yerde sayıyoruz. Psikoloji iyice bozuldu. Olumsuzluk yaymak iyi değil, ama ben çevremde gelecek için güven verecek bir şey göremiyorum. Tam finans sektörü için devletler kontrolü sağladı derken, ABD ve Avrupa’daki bankalardan kötü haberler gelmeye başladı. BoFA(Bank of America) Merrill Lynch’i satın almıştı. Parasının olmadığı ortaya çıktı. ABD bankaya 20 milyar dolar para verdi. Piyasa BoFA’yı, krizden pek yara bere almadan çıkan banka olarak görüyordu. Ama bu olay tam bir fiyaskodur. Deutshe Bank 6,5 milyar dolar zarar açıkladı, ama ben zararın muhasebe oyunları ile düşük gösterildiğini düşünüyorum.

Gelecekteki düşük büyüme rakamları ve işsizlik, dünya’da büyük sosyal olaylara neden olabilir. Çin ve Hindistan yeni iş yaratma konusunda sıkıntı içindedir. Çin’de bazı bölgelerde isyanlar başlamıştır. Bolluk dönemi bitmiş, yokluk dönemi başlamıştır. 2008 yılı ‘korku’ ve ‘şok’ yılı idi. 2009 yılı ise, sert ‘süngü savaşları’nın yaşandığı bir yıl olacaktır. Dünya, yeni ekonomik düzene ve azalan beklentilere uyum sağlamakta çok zorlanacaktır. Tabi biz de öyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir