Tahterevalli

Altın, $1195 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. EUR/USD, 1.5150 ile 2009 rekorunu kırdı. USD/JPY, 86.27 ile son 14 yılın zirvesine çıktı. 2009 rekorunu kıramayan tek varlık petrol oldu. Petrolün 2009 rekoru, $82. Petrol şu an $77.

Piyasada riskler artıyor. USD’da kısa (satış), diğer bütün varlıklarda uzun pozisyon; ekseriyetle uygulanan strateji. Global piyasalardaki tahterevallinin dengesi hiç sağlam değil.

Son bir aydır, petrol ile USD’ın ilişkisinin bozulduğunu vurguluyorum. Bu genel bir trend değişikliği olamaz. Mini bir trend diyelim. Ancak rakamlar ilginç. Petrol ile USDX (dolar endeksi) arasındaki ters korelasyon, son bir ayda -0.77’den -0.54’e zayıfladı. Petrolün, EUR/USD ile olan korelasyonunda daha büyük zayıflama var. Son 1 ayda korelasyon, 0.79’dan 0.48’e düşmüş. Borsalara, metallere bir satış gelirse, bundan ilk zarar görecek varlıklardan biri petrol olucakmış gibi görünüyor. Açık şekilde söyleyebiliriz; borsalardaki yükseliş, reel petrol talebinin artmasından bağımsız.

Bir-iki cümle altın için. Merkez bankaları altın almaya devam ederken, $1200’ın üzeri mantıklı görünebilir. Ancak $1100 seviyesi de, bir o kadar akla yatkın. Satış gelirse, %8-%10 civarı bir çekilme olabilir. Altını tam zirve noktasından sat, dip noktadan al. Böyle bir şey mümkün değil. Şanslıysanız, hayatta bir ya da iki kez olur.

Dün çok meşguldüm. Fed toplantısının videosunu değerlendiremedim. Dünyanın en büyük döviz manipülatörü Fed’in ne yapacağına, Fed üyelerinin görüşlerine büyük önem veriyorum. Fed, mevcut politikasına devam ettiği sürece; fiyatlarda düzeltmeler olur ama balonlar bitmez.

Fed üyeleri son yayımlanan videoda, ABD ekonomisinin 5-6 yıl daha toparlanamayabileceğini söylüyor. İstihdam sektöründe fazla kapasitenin süreceğini düşünüyorlar. Bir üye, 2012’ye kadar deflasyon olabileceğini vurguluyor. Üyelerin; büyüme, işsizlik oranı ve enflasyon tahminlerindeki farklılıklar o kadar fazla ki, makroekonomik belirsizliğin çok yüksek olduğu söylenebilir. Bu kadar veriye-bilgiye sahip olan Fed üyelerinin akılları bu kadar karışıksa, yatırımcı önünü nasıl görecek.

ABD ‘mevcut konut satışları’ verisi için de bir şeyler yazamamıştım. İçimde kalmasın. ABD’de kriz gayrimenkul sektöründen başladığı için; buradan gelen veriler mühim. Ekim ayında 10.1%’lik bir sıçrama gerçekleşti. Gayrimenkul sektöründe kriz bitti düşüncesiyle, piyasa bayram yerine döndü. Bu veri, gecikmeli bir göstergedir. İşlemleri tamamlanmış konut satışlarını gösterir. ANCAK, 2-3 ay gecikmelidir. Konutun alım kararı 2-3 ay önceden verilir. Veriye daha sonra yansır. Önceki gün açıklanan veri, 2-3 ay öncenin kararlarını kapsıyor. Bu karalar, devletin ev alanlara verdiği ‘direkt’ para yardımı zamanında alınmış. Heyecana gerek yok. 2-3 ay sonraki veriyi görelim, değerlendirmeyi öyle yaparız.

ABD büyüme rakamı, bir ay önce açıklanan %3.5 rakamından %2.8’e revize edildi. Devlet desteğini çıkarttığınız anda, oran %0’a yakın oluyor. Aylar önce bir yazımda, 2009’da global ekonominin %100’ü devlet olacaktır, demiştim. 2010 için % 80 diyorum. Devletlerin ‘yaşam desteği’ olmadan, global ekonomide şimdilik ışık yok.

ABD’de ekonomi toparlanıyor olsaydı; devlet teşvikleri uzatmak istemezdi. Mortgage sektörü için yürürlükte olan, Mart 2010’da süresi dolan teşviği bile uzatmayı düşünüyorlar (daha dört ay var). Çin’in durumu ayrı bir hikaye. Açıklanan %9-%10 büyüme rakamları gerçekçi olsaydı; devlet desteğinin 2010’da tam gaz devam edeceği açıklanır mıydı?

ABD ve Çin’de, büyük teşvik paketlerine rağmen belirsizlik-durgunluk devam ederken, bir tek Türkiye paçayı kurtardı. Önümüz çok açık. Vergileri arttıralım. Harcamaları kısalım. Ekonomide güzel günler yakındır.

Herkese iyi bayramlar diliyorum.

Tahterevalli” hakkında 3 yorum

  1. bizim devletimizi yöneten kurum ve kuruluşların yöneticileri küçük sanayiciye yardım yapmıyor aksine köstek vurmaya çalışıyor ama büyük ölçekli sanayiciye aklınıza gelen,gelmeyen yardım ve kolaylıkları gösteriyorlar bu nasıl bir yöntim biçimidir acaba algılayamıyorum ata BUDAK

  2. sayın mutat lütfen dolar hakkındaki yorumlarınızı yazabilirmisiniz.bayram tatilinde 1.55 kadar yükselen şimdi ise 1.51 lere gerileyen usd/try paritesi hakkında ne düşünüyorsunuz.sizce yükseliş devam edecekmi yoksa tekrardan 1.48 lere kadar düşüşler devam edermi.yorumlarınızı merakla bekliyoruz.saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir