Tarımsal Ürünlerin Fiyatları Çok Yükselebilir

Pamuk, şeker gibi tarımsal ürünlerin fiyatları, zirve noktalarından %70-%80 civarı düştü. Merkez bankalarının uyguladığı politikalar ve arz tarafındaki sorunlar, emtialara pozitif etki yapacaktır.

Aslında, tarım sektörüne son 30 yılda doğru düzgün bir yatırım yapılmadı. Bu açıdan, diğer sektörlere göre ölü vaziyetteydi. Bugüne bakınca, ürün fiyatlarının anormal derecede düştüğünü görüyoruz. Talep azalması diyebilirsiniz. Vadeli işlemlerde panik satışları diyebilirsiniz. Yorumu size bırakıyorum. Fakat gerçek olan bir şey var ki, üreticiler bugün, ‘gübreleme’ için bile kredi bulamıyorlar. Devasa bankaların halini görüyoruz. Bu bankalar, yakın zamanda sektöre kredi verebilirler mi? Hiç zannetmiyorum. 1 milyar dolar bulmak için kırk takla atıyorlar. Bankaların, temel işlevlerini tekrar yerine getirebilmeleri uzun zaman alacaktır.

Bunun dışında, ‘tarım sektörü’ndeki stoklar normalin çok altına düşmüştür. Sonuç olarak, yemek yeme, giyinme gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız.

Merkez bankalarının para musluklarını açması, ilk olarak emtiaları etkileyecektir. Para, eninde sonunda fiyata dönüşür. Para, ilk olarak arz ve talebin ‘esnek’ olmadığı mal ve hizmetlere gider. Emtialar, en büyük adaydır.

Stokların giderek azalması, gübreleme için kredi bulunamaması, arz tarafı sorunlarıdır. Arz yeterli olmazsa, insanlar temel ihtiyaçlarını sürdürmek zorundalarsa, bu ürünlerin fiyatları %70-%80 civarında düşmüşse ve merkez bankaları piyasaları paraya boğuyorsa, emtia fiyatlarına dikkat etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir