TCMB dik durdu

TCMB’nin faizleri artırmamasını olumlu buluyorum. Yabancılar, yayımladıkları raporlar ile TCMB’yi açık biçimde baskı altına almaya çalıştılar. Faizi artırın mesajı verdiler. Merkez Bankası dik bir duruş sergiledi. Olağanüstü olaylar yaşanmadıkça, bir merkez bankası altı ayda bir politika değişikliğine gitmez. Bu politikanın mimarı olan Başkan Başçı’nın kolay pes etmeyeceğini düşünüyordum. Beklediğim gibi oldu.

Yorumcular; ‘Enflasyon arttığı için faiz de artırılmalıydı’ diyor. Faiz artırım sinyali gelmediği için hayal kırıklığı yaşanıyor. Enflasyonda, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışlar etkili oldu. Enerji ve gıda fiyatlarındaki artışların yüzde 20-25’lik kısmı, Fed politikasından beslenen spekülatif pozisyonlardan geldi. Daha rahat spekülasyona psikolojik destek veren Fed programı, gelecek hafta bitiyor. Yeni bir program gündemde yok. ABD ekonomisi için büyüme beklentileri de düşüyor. Ek olarak; küresel ekonominin lokomotifi, dünyanın en büyük ham madde ithalatçısı Çin’de yavaşlama sinyalleri görülüyor. Hem küresel ekonomi için beklentilerin düşmesi, hem de spekülasyon için manevra alanının azalması, enflasyon konusunda TCMB’nin elini güçlendirebilir.

TL konusunda pozitif düşüncelerimi koruyorum. Yatırımcı, panik olup 1.635 seviyesinden Dolar almak yerine, VOB’dan USD/TL kontratı alabilir. Piyasa faizinin yüzde 10’a ulaşması da zor gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir