Trader Affetmez

Mutlu haberi almışsınızdır. Muz Ben yılın adamı seçilmiş. Daha önemli mevzulara girmeden önce bahsetmek istedim. Söyleyecek hiçbir şeyim yok. Öğrencilerim, Türkiye’nin içine işlemiş torpil mekanizmasından sürekli şikayet ederler. Onlara ABD’de ve Avrupa’da da sistemin hemen hemen böyle işlediğini söylerim. İnsanlar oralarda da -genel olarak- torpille işe başlar, devam eder. Kısaca, başarısız insan her yerde ödüllendirilir. Kural budur.

Finans piyasalarını yorumladığım için, işim daha çok dışarıyı takip etmek. Yazılarımda niçin Türkiye’ye fazla yer vermiyorum? Açıklayayım.

Kasım ayı tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %2.6 düşüş gösterdi. Haberiniz var mı? Haberiniz olsa bile, bu verinin İMKB’yi veya USD/TL kurunu etkileyeceğine inanıyor musunuz? Peki bugünkü TCMB Para Kurulu toplantısından haberdar mısınız? Eminim çok az kişi biliyordur. Piyasalara etki açısından; TCMB, faizleri bugün 25 baz puan indirse ne olur, indirmese ne olur? Yılda 252 iş günü var. Bunların kaçında İMKB ve TL’nin değeri iç dinamiklerimizden etkileniyor? Bence bir elin parmaklarını geçmez. Finans piyasalarını değerlendiriyorsanız; ABD, AB, Asya’yı daha fazla takip etmek zorundasınız. Realite maalesef bu.

Fed Bildirisinde Sürpriz Yok

Son iki gündür vurguladığım ‘enflasyon’, ‘düşük kapasite’, ‘düşük faiz’ gibi ifadeler metinde aynen duruyor. Ekonominin toparlanmasına ilişkin ifadeler de, yine beklediğim gibi, yazılmış. Peki bu ifadeleri görmeme rağmen, metni okuduktan hemen sonra niçin ‘USD alım’ tavsiyesi verdim? Dün akşam Bloomberg TV açık. Aynı anda bilgisayardan metni okuyorum. TV’deki yorumcular; bildirideki enflasyon ve faiz ifadelerinden dem vuruyorlar. Yazıda okuduğum, 2010 Şubat’ta özel likidite kolaylıklarının sonlandırılacağı, ifadesinden söz eden yok. Buraya açıklık getireyim. Fed, mortgage kağıtlarını almaya devam edecek. Bunların dışında, piyasaya bazı özel kolaylıklar sağlamıştı. Bu likidite kolaylıklarının biraz daha devam edeceği düşünülüyordu. Fed spesifik bir tarih vererek, bunları sonlandıracağını açıkladı. Ekonomistler değil, ama traderlar (piyasa profesyonelleri) bu detayları affetmez. Önce tepki olarak USD’ı satıp (knee-jerk reaction), daha sonra EUR’yu satacaklarını adım gibi biliyordum. Yanılmadım. Traderlar EUR/USD’ı 1.4370’e kadar indirdi.

Özel likidite kolaylıklarının sonlandırılması ifadesi metinde yer almasaydı bile, EUR çok fazla gidemezdi. Avrupa’daki kredi ve bankacılık sorunlarının son on günde aniden su yüzüne çıkması (Avusturya, Yunanistan, İspanya), döviz traderları tarafından göz ardı edilemezdi.

Trader Affetmez” hakkında 2 yorum

 1. Sayın Murat Bey

  Türk Lirasının bu kadar güçlü olmasının arkasındaki neden nedir?

  Bankalar mı?, yabacı fonlar mı*, kim TL ‘nin değer kaybetmesini frenlemeye çalışıyor.

 2. Yabancı fonlar veya bankalar fark etmez.Yabancı fonların ekseriyetinin Türkiye’de partnerı vardır.Bunlar da genel de bankaların menkul kıymet birimleri olur.
  TL faizi dünya standartlarına göre yüksek.
  Sıfır faizle aldığın USD’ı getir Türkiye’ye;çevir TL’na;al Hazine bonosunu,bunun üzerine bir de TL’nı değerlendir.
  Para kazanmanın bundan daha rahat bir yolu olur mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir