Tuhaf İlişki Değişmedi

USD/TL kuru, cuma gününe göre 40 TL’lik artış gösterse de, bunun nedeni ‘seçim sonucu’ değildir. Bu hafta, başka etkenler gündemdedir.

Londra’daki, New York’taki piyasa profesyonelleri(borsacılar, trader’lar, bankacılar), iktidar partisinin ekonomi yönetiminden çok memnundurlar. Kendi deyişleriyle, piyasamızdan çok tatlı paralar kazanmaktadırlar. Trader(alım-satım yapan piyasa oyuncusu) arkadaşlarımın çoğu; ‘AKP’yi desteklemiyorum, ama yeniden kazanmasını istiyorum, parayı onlarla kazanıyoruz’ görüşüne sahiptir. Bu açıdan, USD/TL’deki bugünkü yükseliş, ‘AKP oy kaybetti, TL’ye tepki satışları geldi’ şeklinde yorumlanabilir.

AKP’den önceki ekonomi yönetimini de eleştiriyordum, bugünkü ekonomi yönetimi de beğenmiyorum. Krizin ortalarına geldik. Bu kadar vurdumduymazlık az görülür. Bu siteyi açtığımdan beri(Ağustos 2008); ‘paketçikler açıklayarak bu krizden çıkamayız, kapsamlı politikalara ihtiyacımız var’ şeklinde yazılar yazıyorum. Son 6 ayda hiç bir önemli adım atılmadı. Son iki haftada açıklanan paketlerin ise, seçim yatırımı olduğunu düşünüyorum. Seçim olmasaydı onlar da açıklanmazdı. Umarım yanılırım.

USD/TL’yi yükselten asıl etkenler, dışarıdan geliyor. Bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı var. Faiz indirimi bekleniyor. ABD’nin açıkladığı ‘para basma’ politikasına ise, henüz başlamayacaklardır. Kimi yorumcular, para basma politikasını perşembe günü açıklayacaklarını düşünüyor. Zannetmiyorum, bu hafta olmaz. Onun dışında, General Motors’un ve Chrysler’ın iflas başvurusu yapması gerektiği, resmi yetkililer tarafından açıklandı. Piyasalar açısından olumsuz bir gelişmedir. Cuma günü ise, piyasaların merakla beklediği ABD istihdam verisi var. Kötü bir rakam bekleniyor. Haftalık işsizlik sigortası başvurularına bakarak, rakamın daha kötü gelebileceğini bile düşünüyorum. Hafta sonu ise G-20 toplantısı var. Oradan da beklenen sonuç çıkmayacak gibi görünüyor. Bütün bu olumsuz haberlere faiz kararını da ekleyince, euro’nun dolara karşı zayıflaması normaldir, diye düşünüyorum. Son 6 ayda tuhaf bir ilişki gözlemliyorum. Olumsuz haberler dolara, iyimserlik yaratan haberler ise euro’ya yarıyor. Bu hafta da, bu ilişkinin değişmediğini görüyorum.

Döviz piyasasında işlem yapıyorsanız, bir sonraki haftanın önemli olaylarını gözden geçirmeli, olayların kurlar üzerindeki ‘olası’ etkilerini analiz etmeli, ve ona göre pozisyon almalısınız. Örneğin, EUR/USD’daki satışlar cuma gününden başlamıştı. Bugün hızlanarak arttı. Kısacası USD/TL’nin yükselmesi, aslında seçim sonucu ile değil, global gelişmeler ile ilgilidir.

Tuhaf İlişki Değişmedi” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba;
    Olumsuz haberler dolara olumlu haberler euro’ya yarıyor demişsiniz.Bunu biraz daha açabilir misiniz?

  2. Son günlerde tartışmalar olsa da, ABD doları hala rezerv para statüsündedir.Global piyasalardan olumsuz haberler geldiğinde, yatırımcılar; ‘krizin dibi hala görülmedi’ diye düşünerek, tek güvenli liman olan ABD dolarına saldırıyor(ABD Hazine kağıtlarına). Yatırımcı,’şirketler-bankalar batıyor’ gibi durumları düşünmüyor. Yeni paketler açıklandığında,iyimserlik rüzgarları esmeye başladığında, risk alma iştahı artıyor ve EUR,GBP, TL gibi para birimleri, borsalar değer kazanıyor. Bu ilişkinin, son 6 aydır %80 civarı bir korelasyon ile devam ettiğini gözlemledim. Sürekli devam edecek diye bir kaide yok, ancak krizin daha gidecek çok yeri olduğu için, bu ilişkiyi takip etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir