Türkiye’ye Rol Düşer Mi?

alpha

Ukrayna krizinin ön planında, askeri müdahale ve ekonomik yaptırımlar var. Arka planda Türkiye’yi de etkileme potansiyeline sahip gelişmeler oluyor.

1)Rusya, petrol ve doğal gaz sözleşmelerinde dolar yerine euroyu kullanmak istiyor. Amaç, doların rezerv para tahtını sallamak. Diğer taraftan, İran doğal gaz pastasından pay almak istiyor. İran Ekonomi Bakanı Alman gazetesi Handelsblatt’a verdiği mülakatta, ”İran, Avrupa için güvenilir bir partnerdir. Gaz piyasasında aktif rol almak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

İran gazı Avrupa’ya; Azerbaycan, Suriye, Türkiye üzerinden ulaşabilir. Türkiye’nin halihazırdaki projesi TANAP. Azeri gazının Türkiye üzerinde Avrupa’ya ulaştırılması. Bu projede büyük çıkarlarımız var.

İran gazı Avrupa’ya ulaşır mı? TANAP’a rakip olur mu? Önümüzdeki dönemde çok tartışılabilir.

2) Rusya, döviz işlemlerinde Çin Yuanını kullanmak istiyor. Gazprom, yuana dayalı tahvil ihraç etmeyi düşünüyor.

Çin’in para birimini konvertibl hale getirmek istediği biliniyor. Bu hedefe yönelik adımlar atıyor. Çin geçen ay para biriminin işlem bandını genişletti. Çin hükümeti Yeni Zelanda hükümeti ile anlaşarak, NZD ile ticaret işlemlerine başladı. İrlanda hükümeti ile anlaştı. İrlanda bankalarında Yuan işlemleri başladı.

Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların artması, Rusya’yı yuan operasyonlarına yöneltebilir. Bu, hem Rusya’nın hem de Çin’in çıkarınadır.

3)Rusya’nın en büyük petrol üreticisi Rosneft’in yöneticileri, geçtiğimiz haftalarda Asya turuna çıktılar. Rusya orta-uzun dönemde, Asya’ya petrol ihracatını yüzde 40 artırmak istiyor. Gazprom’un önümüzdeki ay Çin ile, 30-yıllık gaz anlaşması yapacağı konuşuluyor. Asya ülkelerinin doğal gaza, Rusya’nın müşterilere ihtiyacı var. Özetle; Rusya, Asya’ya doğal gaz ve petrol ihracatını artırmayı planlıyor.

ABD’nin, AB’nin, NATO’nun ne yapacağı şu aşamada önemsizdir. Ukrayna hükümetinin atacağı adımlar kritiktir. Cumhurbaşkanı bugün, ”Anti terör operasyonuna başladık” açıklamasını yaptı. Askeri olaylar, yukarıda yazdığım olayların gelişimini hızlandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir