Umutlar baş aşağı mı?

Son bir ay piyasalar açısından zor geçti. Dün akşam da ABD borsaları negatif kapattılar (S&P 500 %-0.60). Dow Endeksi çok konuşulur, ancak daha önemli endeks S&P 500’dür. Bu endeksin performansı, diğer borsa endekslerini de etkiler. Son 30 günde, S&P 500 yüzde 14 değer yitirmiş. Dönüp 70-80 sene öncesine kadar baktım. Bir düzeltme döneminde (düşüş), ilk 30 günde S&P 500 Endeksi yüzde 14 değer kaybettiğinde; averaj olarak, bir yüzde 10’luk düşüş daha yaşıyor. Bugünküne benzer tam 22 dönem var, bunların 19’unda bu düşüş yaşanmış. Yani olasılık yüzde 100 değil, yüzde 86 civarı. Her dönem farklıdır diyebilirsiniz. Yine de, tarihsel süreci bilmenin bence bir sakıncası yok. Tarihsel süreç tekrarlanıp, S&P 500 bir yüzde 10 daha düşerse; emin olun İMKB-100 Endeksi ayrışır, ve yüzde 10 yükselir??? Tabii umutlu olmanın bir zararı yok, umut insanın doğasında var. Ancak biraz daha rasyonel düşünülebilir.

Dün Çin’in ihracatının yüzde 50 yükseldiğinin açıklanmasından sonra, Shanghai Endeksi ve riskli varlıklar ralli yapmışlardı. Shanghai Endeksi bugün yüzde -0.82’den kapattı. Niçin devamı gelmedi? Belli ki bazı şeyler kafalara yatmıyor. İyi haberlere tepki veriliyor, arkası gelmiyor.

ABD ekonomisinin 6 ay sonraki durumunu gösteren, ‘güvenilir’ ECRI Endeksi büyük düşüş yaşıyor. Birkaç ay önce zirve yaptığı 30 seviyesinden, 0’a indi. Böyle bir düşüş endeks tarihinde yok. Geçen hafta Dünya’da yazdığım yazıda bu endekse değinmiş, ‘ECRI bugünkü seviyesiyle, yılın ikinci yarısında ABD ekonomisinde yüzde 1.5 civarı bir büyüme rakamını işaret ediyor’ demiştim. Haftalık olarak açıklanan endeks, geçen hafta 5 civarındaydı. Bu hafta 0’a düştü. 0’ın altına düşerse, ABD ekonomisindeki durum daha da belirsizleşir. Sıfır seviyesi ile, büyüme beklentisi yılın 2. yarısı için yüzde 1.3 civarına düşmüş oluyor (ilk çeyrek büyüme rakamı yüzde 3 idi).

Şubat 2010’da da dünya borsalarında bir satış yaşanmıştı. O dönemde ECRI gibi öncü göstergeler yatay seyrediyordu. Daha sonra borsalar hızla toparlandı. Bu sefer borsalarda yine sert satışlar var, ancak öncü göstergeler de baş aşağı gidiyor.

Beni endişelendiren de bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir