Vaftiz

Global piyasaların en büyük manipülatörü Goldman Sachs (GS); dün yayımladığı raporda, ekonomide ‘V’ şeklinde bir iyileşme olasılığının çok düşük olduğunu belirtti. Bloomberg’de, ne zaman GS’ın yatırım stratejisti Abby Cohen’i, baş ekonomisti Jan Hatzius’u, ya da global baş ekonomisti Jim O’Neill’ı görsem; ‘resesyon bitti, global ekonomi hızlı büyüme trendine girdi’ şeklinde konuşuyorlar. Genel görüşleriyle taban tabana zıt bir rapor yayımlamaları tuhaf.

USD düşebilir; borsa endeksleri artabilir gibi yorumları günlük, haftalık yapabilirsiniz. Ancak ekonomi hakkındaki yorumlarınız, bu kadar hızlı şekilde değişmez. Büyük bir olasılıkla GS, kendi parasını değerlendirdiği, ‘propriatery desk’ adlı departmanın aldığı pozisyonlara göre rapor yayımlıyor. GS, muhtemelen fiyatları aşağıya çekip, ‘açığa satış’ yaptığı pozisyonları kapatmak istiyor (short-covering)  Hatırlatmakta fayda var. GS’ın yayımladığı raporların fiyatları etkileme gücü fazladır. Sonuç olarak dünyanın en etkili bankasıdır.

Bir yorumumda; ‘finans piyasasında yorumcu olarak, yatırımcı olarak aslında hepimiz figüranız’ demiştim. Fed destekli Goldman, senaryosunu kendi yazdığı bir filmde başrol oyuncusu. Fazla mücadele etmeye gerek yok. Kendinizi, Goldman’ın yarattığı momentuma bırakacaksınız.

GS’ın CEO’su (üst yöneticisi) Lloyd Blankfein geçen hafta: ‘Bankacı olarak Tanrı’nın işini yapıyoruz’ gibi saçma sapan bir laf etmişti. GS’ın 180 derecelik dönüşle, niçin böyle bir rapor yayımlamış olabileceğini düşünürken, Blankfein’ın bu sözünü hatırladım.

Gözlerinizi kapatın. Ağzınızı açın. Gevşeyin. Vaftiz edilmek için Tanrı Blankfein’ın kollarına kendinizi bırakın. High frequency trading ve balonlarla dolu sıcak sulara, Goldman Sachs’ın sizi sokmasına müsaade edin.

Vaftiz” hakkında 6 yorum

 1. hocam onsu aralık09 da 1200 beklıyo gs
  bızde bu sıtede 6-7 ay onceden 1200 bekledıgımızı belırtmıstık
  sımdı kafamız karıstı napalım yenı raporda altın beklentısı değişmiş mi?

 2. GS’ın emtia raporunu görmedim.Giriş fiyatınızı bilemiyorum.Bireysel yatırımcı için fikirlerim belli.Altının faiz getirisi yok.Sizi tatmin eden karı gördüğünüzde,alacaksınız.2010 tahminlerini yazmak için erken.Uzun dönem için altında pozitif olduğumu biliyorsunuz.Altın, 2010 senesinde daha yukarıları görebilir.ANCAK,2010’un bir noktasında kar satışı ve talep düşüşü dolayısıyla sert bir düşüş yaşayabiliriz.

 3. kesınlıkle kar realızesı olacaktır altında
  ben bu sıtede gecmıse donuk uzun vade altın senaryoları yazdım.gecmıse donuk uzun vade senaryom
  450den 730 a
  680den 1000 e
  950den ????
  2010 marta kadar 1250-1350 arası beklıyorum ben zamanlamasını aralık ve ocak belırtmıstım 6ay once yıne bu 2 ayda zırveye yakın yerler yazında artık klasıklestı dusuk yerler fazla ırdelemeye gerek yok
  fakat emın oldugum 2010 marta kadar 1260 gorulur.

 4. Sizce JPY nin bu güçleniş sürecinin nedeni nedir ve nerey kadar bu sürebilir?Bugün açıklanacak Japonyadaki faiz kararı USD/JPY ve JPY/TL yi nasıl etkileyebilir?Teşekkürler

 5. yarınki japon faiz oranı ve boj basın konferansı hakknda ongorulerınız nedir?jpy tl acısından etkısı ne olur?iyi gunler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir