Vitrin Dekorasyonu Değil

Dün yazdığım piyasa yorumlarında, USD hızlı biçimde yükseldiği halde, altının sağlam duruşuna dikkat çekmiştim. Altın ve USD arasındaki negatif korelasyon güçlüdür. Bir süre önce aralarındaki korelasyon rakamlarını yazmıştım.

Peki altın niçin daha sert biçimde düşmüyor? Çünkü USD’ın son 10 gündür değerlenmesinin asıl nedeni yatırımcıların riskten kaçması değil, Fed’in ekonomi hakkında yaptığı olumlu açıklamalardır. Bu olumlu görüşler USD’ı destekliyor. Buna EUR bölgesindeki ciddi sıkıntıları da ekleyebiliriz. Bu, riskten kaçan yatırımcının -klasik biçimde- EUR’yu satıp güvenli liman olarak USD’a geçmesi değildir. Bu pek yıl sonu bilanço-vitrin dekorasyonuna da benzemiyor. Bu vitrinlere bakıp, alışveriş yapmaya benziyor (USD almaya).

ABD ekonomisinin toparlanma belirtileri göstermesi demek, önümüzdeki dönemde enflasyonist beklentilerinin artması demektir. Enflasyon dönemlerinde, reel değerini koruması bakımından, altın iyi bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Burada bir noktayı belirtmek istiyorum. ABD ekonomisinin 2010’da çok iyi bir büyüme performasına sahip olacağını düşünmüyorum. Olsa olsa ‘vasat’ bir büyüme rakamı olur.

Ekonominin eski gücüne kavuşması enflasyonu gündeme getireceği için, altının düşüş hızı sınırlanıyor. Yine de, altının önce $1090’a daha sonra $1070 bölgesine düşme riskini hala görüyorum (dün gece $1097’ı gördü). $1070 bölgesine niçin önem verdiğimi önceden yazmıştım. Bu fiyatı kendi hesaplamalarımdan elde ettim. (Altın Nereye, EUR/USD; Petrol)

Yaptığım tahminlerin muhasebesini her zaman yaparım. Bir tahmin yaptıktan sonra, doğru veya yanlış, sonucu yazıyorum. Bir ay önce yazdığım bir yazıda: EUR/USD’da yıl sonunda 1.55-1.56’yı görebileceğimizi; %20-%30 olasılıkla da 1.50-1.51’i görebileceğimizi belirtmiştim. Bu tahmini yaptığım gün, EUR/USD paritesi 1.49 civarındaydı. Daha sonra bu yılın en yüksek seviyesi olan 1.5134’e kadar yükseldi. Bugün baktığımızda, yıl sonu için yaptığım o tahmin yanlış çıkmış oluyor. Ancak, yine 1.49 bölgesinden verdiğim USD-alım tavsiyesinden sonra, EUR/USD bir haftada 1.43’e kadar indi.

Bence önemli olan nokta; yaptığınız bir tahmine saplanıp kalmaktansa, onun yanlış olduğunu kabul edip tahmini değiştirerek ‘karlı’ duruma geçebilmektir. Sekiz gün önce verdiğim USD-alım tavsiyesi, temel ve teknik anlamda son derece açıktı.

EUR/USD’da 1.4280-1.43 bölgesinin şimdilik dip olacağını yazmıştım. Dün en düşük 1.43’ü gördük. EUR/USD’ın biraz soluklanmaya ihtiyacı var. Şu an 1.44. USD’ın bir süre daha güçlü kalacağını düşünüyorum. Yıl sonuna kadar daha aşağıları görebiliriz.

Vitrin Dekorasyonu Değil” hakkında 2 yorum

  1. Efendim iyi günler.sizin dikkat çektiğiniz noktadan hareketle CHF/TL önümüzdeki dönemde uygun bir yatırım olabilir mi? AUD/TL şu dönem çok kan kaybetti.sizin yorumunuz nedir?Teşekkürler

  2. Avustralya’dan gelen büyüme rakamı beklentilerin altında geldi.Avus. Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına ara verebilir.AUD’da biraz beklemek gerekebilir.
    2010’nun ilk birkaç ayı hariç,TL’yi genel olarak iyi görüyorum.
    CHF şimdilik favorilerim arasında değil.Yorumumda,yaşanan gelişmelerin CHF’nin düşüşüne set olabileceğini vurgulamak istedim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir