Vurkaç

Sabah yazdığım yazıyı, teknik sorunlardan dolayı birçok kişi okuyamadı. Hem yazıyı özet geçmek, hem de gün içindeki önemli gelişmeleri yorumlamak istiyorum.

Okuyamadığınız yazının başlığı, ‘Son 2,5 Yılın Rekoru’ idi. Çok önem verdiğim Almanya-ABD 10 yıllık faiz farkı, -0.50’ye düşerek, son 2,5 yılın en düşük seviyesine geldi. Geçen ay rakam yüksekken, ‘daha da düşme olasılığı fazla, bu EUR-negatif bir sinyaldir’ yorumunu yapmıştım. USD’ın genel gücünü görüyoruz.

Sabah altın için yazdığım yorumda: ‘geçen haftaki yükselişe kanıp, yeni trend başladı diyenler yanıldı; $1123’dan satış gören altın, $1044’a kadar düştü; altın $1110’ın üzerine çıkmadıkça, risk almaya değmez’ yazmıştım. Sabah ben bu cümleleri yazdığımda altın $1090 idi, şu an $1085. Görüşlerimi koruyorum. Altın için uzun pozisyonu riskli görüyorum.

Çin yeni yıl tatiline girerken, deyim yerindeyse ‘vurkaç’ yaparak allak bullak etti. Rezerv zorunluluklarının faizlerini arttırdı. Dünkü ‘kredi hacmi’ verisi çok yüksek gelmişti, ancak enflasyon beklentilerin altında geldiği için ‘faiz arttırımı olmaz’ yorumları yapılmıştı. Çin’in faiz arttırımının satış etkisi piyasalarda devam ediyor. 1.3529’a kadar düşen EUR/USD toparladı. Yunanistan detayları tam olarak açıklanmadan, paritenin 1.36’nın altında kalıcı olmasını beklemiyordum. Pariteyi düşüren Çin’den gelen haber oldu. EUR/USD şu an 1.3630.

Bu arada Dubai’nin CDS oranları 600 baz puanın üzerine çıktı. Kasım sonundan beri görülen en yüksek seviye. Aralık başında; ‘Dubai’nin üzerini şimdilik kapattılar, birkaç ay sonra tekrar ortaya çıkacak’ demiştim. Dubai adını bundan sonra daha sık duyabiliriz. Dubai’nin borç ödemelerinin vadesi Mayıs 2010’dur. Aynı ay, Yunanistan da $34 milyar bulmak zorunda kalacak. Hareketli dönemin biteceğini düşünmeyin.

Son olarak; USDX (dolar endeksi) ile S&P 500 endeksi arasındaki negatif korelasyon çökmeye devam ediyor. -0.75 olan korelasyon, bugün -0.10’a düştü. Korelasyonun bu şekilde düşmesi, USDX için çok avantajlı bir durumdur.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir