Yalancı Rüzgar

Dünya piyasaları, Citi’den gelen, ‘2009 yılına iyi bir başlangıç yaptık’ açıklaması ile ralli yaptı. Citi’den gelen açıklamaları ciddiye almıyorum. Bu arada endekslerin ‘aşırı’ yükselmesinin sarhoşluğuyla, gözden kaçan önemli bir gösterge vardı.

Dikkatlerden kaçan gösterge, bankaların birbirlerine uyguladıkları üç aylık libor faizleriydi. Kısa dönem borçlanma maliyetlerinin son 2 ayın en yüksek seviyesine çıkması, iyiye işaret değil. Bunca zaman geçmesine rağmen, bankaların birbirlerine olan güveninde pek bir gelişme yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, çeyrek sonu yaklaştığı için, bankaların ve şirketlerin para ihtiyacı da çok yüksek. Önümüzdeki 1-2 hafta, likidite sıkışıklığı yaşanacaktır.

Borsalar yükselirken, kredi marjları da yükseldi(credit spread). Son derece olumsuz bir gelişmedir. Özellikle, şirketlerin çıkardığı ‘finansman bonosu’ faizleri son günlerde çok arttı. Bunu, ‘piyasa, daha çok şirketin batmasını fiyatlıyor’ şeklinde yorumluyorum (high default risk). Borsalar iner çıkar, çok önemli değil. Önemli olan kredi piyasalarının sağlığına kavuşmasıdır. Bu da kısa dönemde mümkün görünmüyor.

Dün yaşanan, ‘ayı piyasası rallisi’dir(bear market rally). Kasım 2008’deki dip noktasından sonra da, borsalar %20 civarı yükselmişti. O ralli de ayı piyasası rallisiydi. Son 2 ayda %20 düşüş yaşandı. Bu tip yalancı rüzgarlar esmeye devam edecektir. Fazla risk almayın. Temkinli gidin. Global ekonomide değişen bir durum yok. Aksine, kötüleşme var.

Citi’yi çok ciddiye almamanızı öneririm. Devletten 20 milyar doların üzerinde nakit para aldılar. Yetmedi, devlet 300-400 milyar dolarlık değersiz senetine ‘kefil’ oldu. Yine de batma noktasına geldi. Yetmedi, devlet bu sefer %36’lık hisse aldı. Şimdi spekülasyondan birkaç yüz milyon dolar kazan, ‘iyi gidiyoruz’ açıklaması yap. Geçiniz.

Bu arada, bu sabah Çin’den gelen ihracat rakamları çok kötüydü. İhracat, şubat ayında %25,7 düşmüş. İhracat, ocak’ta % 17,5 düşmüştü. Umutlarını Çin’e bağlayanlara duyurulur.

Yalancı Rüzgar” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir