Yanlış Yorumlamayın

Piyasada anlık yaşıyoruz. Bir haber geliyor, fiyatlara olumlu etki ediyor; hemen arkasından haber yalanlanıyor, fiyatlar düşüyor. Dün yaşananlar güzel bir örnektir. Reuters bir Alman yetkiliye dayandırdığı haberinde; ‘Almanya, Yunanistan’a yardım edecek’ diyor; ardından Angela Merkel’in sözcüsü bunu yalanlıyor.

Yardım haberlerini yanlış yorumlamayınız. Yunanistan, İspanya, Portekiz, İrlanda, İtalya, Belçika gibi ülkelerin borç seviyeleri çok yüksektir. AB’den bir yardım gelse de, bu ülkeler, harcamaları ‘agresif’ biçimde kısmak, vergileri yükseltmek zorundadırlar. Yardımı çok büyütmeyiniz. Bu ülkelerin almak zorunda oldukları ‘radikal önlemler’, AB ekonomisinin ve de global ekonominin üzerindeki bulutları dağıtmaz.

AB Yunanistan’a yardım ederse, AB üyesi olduğu halde krizde hiçbir yardım alamayan Letonya’nın tepkisi ne olur? Peki İspanya’nın, Portekiz’in, İrlanda’nın?

Alman halkının, Yunanistan’ın Almanya  tarafından kurtarılmasına olumlu bakacağını da düşünmüyorum. Sonuçta Yunanistan’a aktarılacak para, vergi yoluyla onların cebinden çıkacaktır.

Yanlış Yorumlamayın” hakkında 1 yorum

  1. ben, bazı spekülatörler ya da fonların yalan haber yaptırarak piyasayı amaçları doğrultusunda yönlendirdiğine inanıyorum.kanıtım var mı? yok:)
    ama bazen öyle saçma sapan bir haber trafiği yaşanıyor ki medyanın masum olduğuna kimse inandıramaz beni.
    bence her yatırımcı haber trafiğini 2. plana atıp, iktisatın şu temel kuralına uyarak yatırım yapmalı: “bir mal ucuzken alınır,pahalanınca satılır”.
    sattıktan sonra fiyatlar dibe çakılıncaya kadar dönüp arkanıza bile bakmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir