Yatırımlar Nereye?

Piyasalardaki kaos devam ediyor. Borsa 4 yıl öncesinin seviyelerine geriledi. Son zamanlarda en çok karşılaştığım soru: ‘Para kazanabileceğimiz bir yatırım aracı var mı?’. Bu yazıda fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

Önce genel bir piyasa değerlendirmesi yapalım. Piyasalarda kısa dönemde hiçbir ümit ışığı görmüyorum. Borsa iyice çakıldı. İMKB’nin daha aşağılara gitme potansiyeli vardır. Dolar/TL kurunun da yukarıya gitme potansiyeli yüksektir. TCMB dün beklenmedik şekilde faizleri indirdi. Faizlerin yıllardır yüksek olduğunu , indirilmesi gerektiğini söylerim ama dün bunun zamanı değildi. Neyi değiştirebilirsiniz ki? Bankalar reel sektöre uyguladığı faizleri düşürür mü sizce? Faiz indirimine gerekçe olarak, enflasyonun düşmesi gösterildi. Enflasyonu şu aşamada düşünen başka bir Merkez Bankası dünya üzerinde var mı acaba?

Ekonomimizin zor durumda olduğu ortadadır. En güçlü sektörümüzün bankacılık sektörü olduğu söyleniyordu. Akbank ve Yapı Kredi’nin, binlerce kişiye ‘çıkış’ verdikleri haberi basına yansıdı. Reel sektör de işten çıkartmalara başladı. Bu siteyi 3 ay önce açtım. Geçmiş yazılarıma bakarsanız, hep şunu yazdım : ‘Kriz bizi sert bir şekilde etkilemektedir. Şirketlerimizin piyasa değerleri uçup giderken, işsiz kalacak olanlar bizim insanlarımız olacaktır. Borsanın çoğunluğuna yabancılar sahip, bizi ilgilendirmez diye düşünülemez ‘. İşten çıkartmalar devam edecektir. Bu sürecin henüz başındayız. IMF ile yapılacak bir antlaşmanın şu aşamada hiçbir etkisi olmaz. Bir önceki yazımda ayrıntılı şekilde yazdım. Bu değerlendirme 6 ay önce yapılmalıydı.

Yatırımcı için kısa dönem (3-6 ay) yatırım önerim; % 90 mevduat faizi ve % 10 VOB’dan döviz kontratıdır. Portföyünüzdeki % 10’luk döviz kontratı payı ile, kur riskini düşünmeden rahatça uyuyabilirsiniz. Kısa dönem sonunda, bu portföyde altın da yer almalıdır. Altın bu portföye de eklenebilirdi, ama doların kısa dönemde farklı etkenlerden dolayı, euro karşısında güçlü kalacağını düşünüyorum (altın fiyatı ve dolar ters ilişkiye sahip) . Bu da altın fiyatını belirli bir bant içinde bırakacaktır. Faiz getirisi şimdilik göreceli olarak altın’dan daha iyi olur. Gayrimenkul fiyatları daha fazla düşecektir. Borsadaki bazı sektörleri bir başka yazıda değerlendireceğim ancak kısa dönemde uzak durulması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir