Yeni Bir Dönem?

Geçen hafta başlayan ‘yalancı rüzgar’, ABD borsalarında %10’luk bir artışa neden oldu. İMKB de, rüzgarın etkisiyle yükseldi. Peki bu, yeni bir dönemin başlangıcı olabilir mi?

Bu yükseliş, ‘ayı piyasası rallisi’dir. Uzun zaman düşen bir endeks, para birimi ya da emtia, belli aralıklarla yükselişe geçer. Bunlar kısa ömürlüdür. Örneğin, Kasım 2008’de borsalar, dibe vurmuştu. Kasım 2008-Ocak 2009 arasında bir yükseliş trendi yaşandı(%20-%25). 20 Ocak’tan Mart 10’a kadar tekrar bir düşüş yaşandı. Geçen haftadan beri de %10’luk bir yükseliş var. Bu trendler, S&P 500 ve Dow endeksleri dışında, FTSE, DAX, NIKKEI gibi endekslerde de yaşandı. Bloomberg’te grafikleri incelediğimde , 7-8 haftalık trendler halinde, inişler-çıkışlar yaşandığını gördüm. Bu grafiklerden çıkan sonuç.

Global ekonomide işlerin düzelmediğini, uzunca bir süre daha iyileşme olamayacağını düşünüyorum. Özellikle Türkiye’de, mayıs ayında belli sıkıntılar görülebilir. Banka kredileri, sorun yaratabilir. Aynı dönemde, 2009 ikinci çeyrek rakamları açıklanacak. Bu rakamlar parlak olmayacaktır. Bunun dışında Avrupa bankalarının, ‘dolar açığı pozisyonları’nda vadeler o zamanlara denk geliyor. O günlere kadar pozisyon kapatamazlarsa, büyük sıkıntılar yaşayabilirler. Tahminlerim, o dönemde yeni bir düşüş dalgasının başlayacağı yönündedir. Yukarıda bahsettiğim 7-8 haftalık rüzgarların yenisi de, o dönemlere denk geliyor.

Mayıs ayına kadar, ‘göreceli’ bir iyileşme olabilir. Pozisyonlar buna göre alınabilir. USD/TL, İMKB 100 ve İMKB 30 için, vadeli kontratlar ile risklerinizi ‘hedge’ etmelisiniz.

Hafta sonu bulunduğum ortamlarda, hükümetin açıkladığı ‘mini’ paketle ilgili sorular aldım. Adım atılması olumludur, ancak hamle yapma konusunda çok ağır davrandık. Ülkelerin, belli bir sektörünü desteklemek için açıkladığı paketler, sıfır toplamlı oyunlardır. Türkiye, otomotiv sektörünü desteklemek için bir paket açıkladığında, bu paket başka bir ülkenin zararına yapılmaktadır. Kriz globaldir. 2001 krizindeki gibi bize özgü değildir. Bunun için, ülkelerin, spesifik sektörler için açıkladığı paketlerin etkisi sınırlıdır. Birkaç bin araba daha satabilirsiniz, ama global seviyede o sektör iyileşmez. Fransa, birkaç ay önce, otomotiv sektörüne yönelik benzer bir paket açıklamıştı. Sektör de iyileşme görülmedi.

Paketteki bazı uygulamaların, sadece 3 aylık düşünülmesi yanlıştır. Üç ay sonra işler düzelmeyecek, aksine daha zor bir durumda olacağız. O zaman akla ; ‘Bu bir seçim yatırımı mı?’ sorusu geliyor.

Paket yetersizdir. Yine de hiç yoktan iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir