Yeni hikayemiz 10 Ağustos’ta başlayabilir

Bu hafta önemli veriler var. Bugün ABD’de yayımlanacak ISM imalat verisi, en önemli verilerden birisidir. Sabah ‘twitter’ yorumumda da belirttim. Son birkaç haftada açıklanan bölgesel imalat verileri ciddi düşüşler gösterdiler. Bu bölgesel verilerin ISM ile pozitif korelasyonu yüksek. Bu nedenle bugün beklentilerin altında bir rakam da görebiliriz (beklenti 54).

Bu haftanın bir başka önemli verisi, cuma günü açıklanacak ABD istihdam raporu. Tarım dışı istiihdamda geçen ayki rakam -125 bin idi. Bu ayki beklenti -60 bin. Daha negatif bir rakam görebileceğimizi düşünüyorum.

Fed, 10 Ağustos tarihindeki  toplantısında, ifade değişikliklerine gidebilir. Son 2 aydır ekonomik veriler iyi gelmiyor. Fed’in müdahale edebileceğini düşünüyorum. Faizlerde manevra alanı kalmadı (sıfır faiz). Geriye kalıyor tahvil alımları (para basma). 10 Ağustos’ta direkt olarak ‘biz tahvil almaya tekrar başlıyoruz’ cümlesini kullanmayabilirler. Fed bildirisine; ‘Bilanço büyüyebilir’, ‘Mortgage’a dayalı tahvillerle ilgili yeni düzenlemeler yapılabilir’ gibi ifadeler ekleyebilirler.

ABD ekonomisi kötüleştikçe, Fed para basmaya devam edebilir. Bu, varlık fiyatlarını yüksek bir olasılıkla pozitif etkiler. Mart 2009’da Fed para basmaya başladıktan sonra; 2009 sonuna kadar borsalar ve emtia fiyatları müthiş bir performans göstermişlerdi. 2010’daki performansları genel olarak yatay. Piyasanın yeni bir hikayeye ihtiyacı var.

Bu haftaki ISM verisi ve istihdam raporu hayal kırıklığı yaratırsa, 10 Ağustos’taki Fed bildirisi büyük önem kazanır.

Yeni hikayemiz o gün başlayabilir.

Yeni hikayemiz 10 Ağustos’ta başlayabilir” hakkında 4 yorum

 1. Murat Bey

  Yazıdaki beklentiler gerçekleşirse Dolarda hızlı bir düşüş gerçekleirmi ? (diğer bir ifadeyle euro/dolar hızla artarmı)

  Sermet ADIGÜZEL

 2. Murat Bey

  Görünen oki Bernanke 10 Ağustosu bile beklemedi.Bugünkü düşüş Euro-Doların geçen seneki gibi 1.45 ‘lere gideceğini göstriyor.

  Sermet ADIGÜZEL

 3. Hocam
  FED politakasını sizin dediğiniz gibi uygularsa bu daha büyük bir balon oluşturmazmı? Faziz attırım kararı bu balanun patlamasına yol açarak 2008 krizinden daha büyük bir yıkım getirebilirmi ? ABD için JPY gibi uzun süreli bir durgunuktan bahsedenler var bunlara katılıyormusunuz

 4. Fed’in para basmaya baslamasi,suphesiz Dolar’i olumsuz etkileyebilir. Ancak Mart 2009’daki donemden fark,AB bankacilik sektoru ve sorunlu ulkeler uzerindeki belirsizligin devam etmesi.
  AB’nin kendi problemleri olmasaydi,Fed para basmaya baslarken “Ne var ne yok satip, Euro’ya girin” yorumunu yapardim.
  Balon konusunda hakli olabilirsiniz.Merkez bankacilar, mevcut sikintilarin cozumunun yillar alacagini biliyorlar.Kimse gelecegi dusunmuyor.Gunu kurtarmaya calisiyorlar.
  Para basip, balon yaratmak piyasalari mutlu ediyor.
  ABD ekonomisinin isi onumuzdeki yillarda cok zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir