Yen’in Güçlenmesi Muhtemeldir, USD/TL’ye Dikkat

Bu siteyi Ağustos 2008’de açtım. Yazılarımda, klasik yatırımcının parasının %10’u ile VOB’dan(Vadeli İşlemler Borsası) USD/TL kontratı alması, kalan %90’ı ile de mevduat faizine girmesi gerektiğini yazdım. MB’sının, son iki ayda faizleri 325 baz puan indirmesi(%3.25), kurların 1.700’lere yakın olması, bu konuda yanılmadığımı gösteriyor. Peki bundan sonrası için aynı fikirde miyim?

Fikirlerimi koruyorum. TCMB faiz indirimlerine devam edecektir. Serbest piyasa’daki USD/TL kuru 1.675. Fazla riski sevmeyen, klasik yatırımcı için bu fiyatlardan dolar almak riskli olabilir, ancak kurun önümüzdeki dönemde yukarı gitmesi muhtemeldir.  Son dört ayda kur, iki kez 1.700 seviyesini kırmaya çalıştı, kıramadı. Aslında bu iki denemede, 1.700’den tekrar TL’ye geçenler yabancılar değil, ağırlıklı olarak Türk yatırımcılardı. O seviyelerden satıp, kısa dönemli TL faizine geçtiler. Ancak 1.700 denemelerinin olduğu dönemde, mevduat faizleri yüksekti. Şimdi Türk yatırımcılar TL’ye geçme konusunda daha isteksiz davranabilirler. Bu konuda, sadece düşük TL faizini değil, başka etkenleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu hafta EUR/USD, İngiliz sterlini, Japon yeni ve altın konusunda ayrıntılı analizler yapmayı düşünüyorum. Ancak Japon yeni ve ABD dolarının durumunu iyi irdelemek gerekiyor. ABD’nin yeni Hazine Bakanı Geithner, Çin’in parasının değerini düşük tutarak ‘döviz manipülasyonu’ yaptığını söyledi. Yeni yönetimin ilk günden böyle bir çıkış yapması ilginçtir. Bu yorumlar, USD/JPY’nin aşağıya gelmesi konusunda(yen’in değer kazanması) ‘yeşil ışık’ olarak algılanmalıdır. Japon yeni ve Çin yuan’ı birbirlerini tamamlarlar. Çünkü iki ülkenin birbirleriyle olan ticaret hacmi çok yüksektir. ABD Çin’i, ‘paranı güçlendir’ diye zorlarsa, JPY’de değer kazanır. Bu noktaya dikkat edilmesi gerekir.

USD/JPY şu an için 89-90 arasında geziniyor. Önümüzdeki dönemde, eğer Japon merkez bankası müdahale de bulunmazsa, JPY’nin değer kazanması beklenmelidir. ABD’de faizlerin sıfır olması, İngiltere’de, AB’de faizlerin daha da aşağıya gelecek olması, Japon yatırımcıların(özellikle kurumsal) dış pozisyonlarını kapatıp, Japonya’ya geri dönmesine yol açmaktadır. Bu süreç devam edecektir.

Bu beklentilerden TL’ye biçilecek pay ise; yen’in güçlenmesi, genel olarak TL gibi yüksek getirili paralardan çıkışı hızlandırıyor(carry trade pozisyonlarının kapatılması). Yeni pozisyon alacaksanız, riski minimize etmek için VOB’dan kontrat almayı düşünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir