Yepyeni Bir Risk?

Dubai, Yunanistan, Portekiz, İspanya, İrlanda ile ilgili haber ve yorumları aylardır takip ediyoruz. Bu yazıda risk oluşturabilecek başka bir ülkeden bahsedeceğim: Belçika.

Diğerleri ile meşgul olmaktan buna dikkat etmemiş olabilirsiniz. Aslında Belçika’nın risk göstergelerine bakarsanız, pek bir şey farketmeyebilirsiniz. Örneğin 3 yıllık ‘credit default swap spread’i 50 baz puan civarında bulunuyor. (Türkçe’ye ‘kredi temerrüt takasları’ olarak çevrilen ‘credit default swap’lar, ülkenin kredi riskini gösteriyor)

Belçika’nın ‘CDS spread’i diğer sorunlu ülkelerden daha düşük olsa da, derinlerde risklerin birikmiş olabileceğini düşünüyorum. Belçika’daki makroekonomik durum iç açıcı değil. Sanayi sektörü zayıf görünüyor, ekonomik rekabet gücü azalmaya devam ediyor. Bunlar bence açığın finansmanını zorlaştırıcı etkenlerdir. Açık, GSYİH’nın 100%’ne yaklaşıyor. Bankacılık sektörü çok zor durumda. Üç büyük banka; Fortis, Dexia, KBC ya devlet tarafından ya da başka bir şekilde kurtarıldı (Fortis’i yabancılar aldı). Bu üç banka, kurumsal kredi piyasasının büyük bir ağırlığını oluşturuyor. Kurumsal kredi piyasası, bu bankaların durumları nedeniyle büyük baskı altında bulunuyor.

Bankacılık sektöründeki yavaş toparlanma, kamu borcunu azaltma çabalarını baltalayabilir. Belçika’nın ülke riskinin artabileceğini düşünüyorum. Belçika şimdilik Yunanistan, İrlanda, İspanya ve Portekiz’in gölgesinde kalıyor.

Tabii siz normal olarak; ‘hocam bana ne Belçika’dan’ diyebilirsiniz. Ben olaya, EUR’nun karşılaşabileceği yeni zorluklar ve bunlardan çıkartılabilecek ‘kar fırsatları’ açısından bakıyorum.

Belçika bugün perde arkasında duruyor, ancak yakın bir zamanda manşetlere çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir