Yıl Sonu USD/TL ve EUR/USD Tahminleri; JPY’ne Dikkat; Petrol

Aktif biçimde alım-satım yapıyorsanız, JPY’nin hareketlerini iyi izlemenizi öneriyorum. Son 10 senede, piyasanın risk iştahının en önemli ayağı, sıfır faizden dolayı JPY idi. Risk iştahı arttığında JPY düşüyor; azaldığında JPY artıyordu. Son 1 seneye bakarsak, bu rol için USD biraz daha öne çıktı. Riskli pozisyonlar USD ile fonlanıyor, gibi bir görüş hakim. Üç aylık libor faizlerine baktığımızda; USD’ın 0.27%; JPY’nin 0.32% faize sahip olduğunu görüyoruz.

20 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında, global piyasalarda yaşanan ‘mini’ satış dalgasında, USD’ın EUR, GBP, TL gibi paralara karşı 3%-3.5% arasında değerlendiğini gördük (normal olarak). USD sadece JPY’ne karşı değer yitirdi. Bu tarihler arasında USD’ın JPY’ne karşı olan değer kaybı 2.8%. Ben bu fiyat hareketlerini; ‘USD risk iştahını ölçme konusunda medyada ön plana çıkmış olsa da; JPY büyük oyuncular için hala en önemli barometredir’ şeklinde yorumluyorum.

Fed, 2010’un birinci çeyreğinin sonuna kadar piyasaya likidite pompalamaya devam edeceği sinyalini verdi. Japonya Merkez Bankası, şirket tahvillerini almayı 2009 sonunda sonlandıracağını açıkladı (karşılığında para veriyor). Programın sonlandırılacak olması, JPY için büyük avantaj. USD’ın yerlerde sürünmesinin nedeni, Fed’in son bir yıldır para basması. Kanımca; orta dönem JPY için daha parlak görünüyor. (özellikle USD’a göre)

Mini satışın yaşandığı dönemde, EUR/USD’da 1.4550-60 bölgesini görebileceğimizi düşünmüştüm. Düşüş 1.4620’ye kadar oldu. Fed’in açıklamalarından sonra EUR/USD tekrar yukarı hareketlendi. Dün 1.5048’e kadar yükseldi. Görünen o ki; USD’ı ‘borsalarda sert bir satış, ya da Çin’den gelen ekonomik verilerin hayal kırıklığı yaratması’ kurtarabilir. Belirttiğim bu iki durum yaşanmadan, USD’ın %3.5-%4 üzerinde değerlenmesini zor görüyorum.

Petrol fiyatındaki tuhaflığı son 3 gündür sizlerle paylaşıyorum. USD zayıf, ama petrol yükselmiyor (pek düşmüyor da, dar bir bantta hareket ediyor). Riskli varlıklar artarken, risk iştahının en önemli göstergelerinden biri olan petrol fiyatının artmaması bir gösterge olabilir mi?

Bu tuhaflık devam ederse, petrol $76.50-$76.70 bölgesini test edebilir (petrol şu an $79.20). Ancak Fed’in açıklamalarından sonra, satış yiyen USD’ın durumunu göz ardı etmemek gerekiyor. Sonuçta; petrol ile USD arasında negatif bir korelasyon var.

EUR/USD paritesinde, yıl sonu için 1.55-1.56’yı hala düşünüyorum. FAKAT, yıl sonunda iyi bonuslar almak isteyen piyasa profesyonelleri (geçen seneden sonra), kar realizasyonuna gidebilirler (satışlar yaşanabilir). Bir satış gelirse, EUR/USD’ı %20-%30 olasılıkla 1.50-1.51 bölgesinde düşünüyorum.

USD/TL’de yıl sonunda 1.450 civarında oluruz diye düşünüyorum.

Yıl Sonu USD/TL ve EUR/USD Tahminleri; JPY’ne Dikkat; Petrol” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir