Yönsüz piyasada yapılacaklar

Altın/petrol, bakır/altın gibi risk iştahı göstergeleri iyi sinyaller veriyor. Bu indikatörler, çok kısa zaman dilimleri için faydalı oluyor.

Aslında fiyatlardaki her iniş çıkışa anlam yüklemeye gerek yok. Borsalar, emtialar yükseliyor; yorumculardan hemen derin analizler geliyor. Sanki yükselişlerin arkasında güçlü bir temel varmış gibi. Yönsüzlüğün hakim olduğu dönemlerde, günlük risk iştahı göstergelerini ve teknik verileri kullanmak daha iyi olabilir.

Altın, geçen hafta $1555 seviyesine kadar yükselmişti. Bu hafta daha aşağıda. Haziran sonuna kadar $1565-$1585 beklentim vardı. Ayın bitmesine daha 15 gün var. Genel beklentilerimi vadeli piyasalardaki hareketler destekliyor, ancak altın önce $1525 bölgesinin üzerinde kapanış yapmalı. Bu seviyenin altındaki her kapanış, $1480 riskini artırıyor.

Gümüş geçen hafta iyi bir performans gösteremedi. Gümüş yatırımcıları, fiyat 50 dolardan 32 dolara seviyesine düşerken öyle bir tokat yediler ki, toparlanamıyorlar. Psikolojik olarak çöktüler. Bu düşüşte zarar eden New York’lu yatırımcılarla konuşuyorum. Bu moralsizliği hissedebiliyorsunuz. Gümüşte daha yukarılar için $36-$36.50 bölgesinin geçilmesi gerekiyor.

Doktor bakır, dün ciddi bir yükseliş yaşadı. Küresel ekonominin geleceğini önceden tahmin etme yeteneği dolayısıyla, bakır’ın doktora derecesine sahip olduğu kabul edilir. Dünkü yükseliş, günlük bir hareket. Dünya ekonomileri için aşırı pozitif olmayı gerektirecek bir durum yok. Bakır’daki yükseliş, daha çok günlük risk iştahı açısından yorumlanabilir.

Petrol dün $100 bölgesine yaklaştı. En yüksek $99.70 seviyesini gördü. Önemli talep bölgesi olan $96-$97 tutunuyor. Günlük bazda daha yukarılar için, $99.80 seviyesinin üzerinde biraz kalması gerekiyor.

EUR/USD bir gün yükseliyor, ertesi gün düşüyor. Euro, AB’den gelen negatif haberlere rağmen iyi tutunuyor. AB maliye bakanları, Yunanistan konusunda anlaşamadı. Belçika’nın notunun indirileceği konuşuluyor. Moodys, Fransa’nın en büyük bankaları negatif izlemeye aldığını açıkladı. EUR/USD’da nötr-negatif bir görüntü olduğunu düşünüyorum. 1.4325’in altında, 1.4150 gündeme gelebilir. 1.4550 bölgesinin üzerine çıkmadıkça, görüşlerim geçerli. Çıkarsa 1.4730’a bakarız.

USD/TL için 1.60-1.6010 bölgesi kritik. Yerli yatırımcılar, iki hafta önce bu bölgeden satış yapmıştı. Tabii o günlerde yabancılar iç piyasada yoklardı. Çıkıp gitmişlerdi. Yabancılar USD/TL’yi yukarı çekmek istiyor. Ancak yerli duvarına tosluyorlar. İçerde yüzde 10-11 mevduat faizi veren bankalar var. Paranızın büyük bir kısmı TL’de kalabilir.

Dolar’ın yükselmesinden çekiniyorsanız, VOB’dan bir USD/TL kontratı alın. Geceleri daha rahat uyursunuz. İyi yatırımcı getiriyi hedeflemez. Önce riske bakar. Daha sonra tahmini getirinin alınan riske değip değmeyeceğine karar verir.

Hedge için harcanan para helal olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir