Yorum: Altın, GBP, EUR, USD

İngiltere Merkez Bankası’nın bugünkü toplantıda faizleri değiştirmesi beklenmiyor, ancak 200 milyarlık tahvil alım programı ile ilgili yapılacak açıklama önem taşıyor. Geçen hafta sona eren tahvil alım programının uzatılması düşük bir ihtimal. Tahvil programını genel olarak değerlendirirsek; İngiltere’de enflasyon, merkez bankası’nın hedefi olan 2%’nin üzerine çıktı. Öte yandan, banka kredilerinin yavaşlaması ekonomideki sermaye oluşumunu olumsuz etkiliyor. Eğer program uzatılırsa, GBP’nin kayıpları devam edebilir (GBP/USD aşağı). Enflasyonun hedefin üzerinde olduğu doğru, fakat 2 ay önce merkez bankası bu konuda uyarı yapmıştı, yani sürpriz değil. Yarınki ABD istihdam verisinden önce, GBP’nin zayıf görüntüsünün değişeceğini düşünmüyorum.

Altın fiyatı şu an $1105. Son 2-3 gündür yaşanan yükseliş hareketi yatırımcıları heyecanlandırdı. Dünkü yorumlarımda yazdığım gibi; önemli seviye $1120-$1125 satış bölgesi. Bu bölgeden dün satış gelmişti. Bu seviyeleri tamamen aşıp, $1140’ları görmedikçe, düşüş beklentimi koruyorum. $1070 bölgesini 3 kez denedik, her seferinde alım geldi. $1120-$1125 bölgesinin üzerine net olarak çıkmadıkça, $1070 bölgesini yeniden deneyeceğimizi ve daha sonra $1040-45 bölgesini görebileceğimizi düşünüyorum.

Korelasyonlara bakarken gözüme çarptı. Almanya-ABD 10 yıllık faiz farkı ile, EUR/USD paritesinin korelasyonu +0.63’e yükseldi. Bu rakam son 9 ayın zirvesidir. ABD 10 yıllık faiz 3.70%, Almanya 10 yıllık faiz 3.20% civarındadır. ABD faizi ile Almanya faizi arasındaki fark açıldıkça, USD güçleniyor. Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeyeceğini, AB’deki sorunları, Fed üyelerinin düşük faiz muhalefetini düşünürsek, EUR baskı altında kalmaya devam edebilir.

EUR/USD’da düzeltme hareketleri olabilir, dikkatli olmakta fayda var. EUR’nun karşı hareketlerinin üst sınırlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. EUR/USD’da 1.3735-45 bölgesinden sonra, 1.34-1.3420 bölgesini 60% olasılıkla mart ayında görebileceğimizi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir