Yorum: Altın, Petrol, GBP, EUR, USD, Fed, ABD İstihdam Raporu

Geçen haftanın son 3 günü önemli gelişmeler yaşandı. Sürekli hareket halinde olduğumdan pek güncelleme yapamadım. Hemen değerlendirmelere başlayalım.

Şu an için altın fiyatını $1108 olarak görüyorum. Bu yeni bir rekor. Geçen hafta borsalarda satış yaşanırken, Hindistan’ın IMF’den altın alımı yapması, altını güçlü tutmuştu. Bu haftaya başlarken, risk iştahının yüksek olması (EUR/USD’ın yükselmesi, Asya endekslerinin pozitif olması) nedeniyle, altın gücünü koruyor.

Hindistan’ın alımı, rezervlerdeki altın ağırlığını %4’den %6’ya çıkardı (15 yıl önce bu ağırlık %20 idi). Çin son 5 senede altın varlıklarını %75 arttırdı. Buna rağmen Çin’in 2.5 trilyon dolarlık rezervlerinin sadece %1.9’u altın pozisyonundadır. Rusya’nın rezervlerindeki altın ağırlığı ise %5’in altında. Beş sene önce Çin vatandaşlarının altın bulundurması yasakken, bugün devlet televizyonlarında ‘altın alın’ reklamları yapılıyor. Bu yılın başlarında bir yazı yazmıştım. Değerli metalleri değerlendirirken, ‘gümüşe dikkat edin; altın için ne kadar pozitifsem; gümüş için daha fazlasını düşünüyorum’ demiştim. Yıl başından itibaren baktığınızda; gümüş fiyatındaki artış oranının (%65), altın fiyatındaki artış oranından (%26) çok daha fazla olduğunu görürsünüz.

Gelelim Fed’e. Hafta sonu Fed’in bildirisini incelerken gözüme çarpan noktalardan birisi; Fed’in ‘enflasyonist beklentiler’ ifadesini, bildiriye eklemiş olması oldu. Ekonominin hala ‘zayıf’ olarak değerlendirilmesini de ilginç buldum (bu ifade Fed tarafından dile getirildiği için). Analistler; resesyonun bittiğini, ekonominin yükselişe geçtiğini söylüyor. Galiba yorumcuların aklı biraz karışık.

Dünyanın en önemli verisi olarak kabul edilen ‘ABD istihdam raporu’ cuma günü açıklandı. İşsizlik oranı %10.2 olarak geldi (bu U3 oranı oluyor). Hatırlarsanız; önceki istihdam raporlarını yorumlarken; ‘ekonominin genel durumunu iyi anlamak için işsizlik oranına değil (U3); U6 oranına bakmalısınız’ diyordum. U6 oranı; hem işi olmayan hem de mecburi olarak yarı zamanlı çalışan kişileri kapsıyor. Cuma günü açıklanan rapora göre; U6 işsizlik oranı %17’den %17.5’a fırlamış. Son bir yılda sağlanan müthiş devlet teşviklerine rağmen, bu oran inanılır gibi değil. Bernanke geçen hafta; gelecekteki faiz artışları; kaynak kullanımının durumuna bağlı olacaktır’ demiş. Bu ‘kaynak kullanımı’ ifadesini, Fed bildirisinde de gördüm. Kaynak kullanımı, aslında işsizlik oranı için bir ‘kod’ niteliğindedir. Diğer bir ifadeyle; ABD istihdam sektörü zayıf halini sürdürdükçe, faizlerin sıfır olacağı düşünülebilir. Likiditenin bir süre daha bol kalacağını söyleyebiliriz.

Petrol için geçen haftaki yorumumda (petrol $79-$80 civarındayken); ‘düşündüğüm fiyat $75 demiştim. Bu beklentimin temel nedeni; açıklanacak petrol stok verisi idi. Petrol $76.50’ye kadar düştü. Fed bildirisinden sonra, global risk iştahı artınca, petrol fiyatı da tekrar yükseldi. Petrol şu an $78.80.

Geçen hafta yazdığım son yorum yazısında; İngiltere Merkez Bankası’nın (İMB), tahvil alım programını 25 milyar sterlinden daha fazla arttırmasını beklemediğimi söylemiştim. Piyasa analistleri daha yüksek bir rakam bekliyordu. İMB’nin ‘tutucu’ ifadeler kullanabileceğini de belirtmiştim. Beklediğim gibi oldu. İMB tahvil alım programını 25 milyar sterlin daha artırdı, agresif ifadelerden kaçındı. GBP güçlendi.

Gün içi piyasa yorumlarım için: www.twitter.com/atilimmurat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir