Yorum: Altın, Petrol, TL, EUR, USD, GBP, JPY, S&P 500, Fed

Altın $1088’ı gördü. Pazartesi ve salı günleri dünya borsalarında yoğun satışlar yaşanırken, risk iştahı hızla azalırken, altın’ın $1050-$1060 seviyelerinde olması ilginç gelmişti. Bunu da www.twitter.com/atilimmurat adresindeki gün içi yorumlarımda belirtmiştim. Petrol düşerken (risk iştahı göstergesi) altın’ın güçlü kalması pek rastlanan bir durum değildir. Dün akşam saatlerinde anormalliğin nedeni ortaya çıktı. Hindistan’ın IMF’den 200 ton altın alımı yaptığı açıklandı. Alfafinans’ı takip edenler iyi bilir; ben $1100 seviyelerini kasım sonu gibi bekliyordum. Bu hızla giderse, hafta sonuna kadar $1100’ı aşarız.

Petrol için son 2 haftadaki yorumlarımda, $82 seviyesinin kırılmasının zor olduğunu vurgulamıştım. Petrol $81.70 bölgesine kadar geldi. Satış yedi $77 seviyesine kadar gerileme oldu. Petrolde negatifim. Bu hafta $75’ın görülebileceğini düşünüyorum.

S&P 500 endeksi ile EUR/USD arasında güçlü bir ilişki var. Endeksin artması; risk iştahının da artması anlamına geliyor. Risk iştahı artınca, genel olarak, EUR/USD’da yükseliyor. S&P 500 ve EUR/USD için 1047 ve 1.47 seviyeleri önemli alım noktalarıydı (rakamların benzerliği tesadüfidir). Bu seviyeler aşağıya doğru kırıldı. Fed’in bugünkü toplantısından sonraki açıklamalara dikkat etmek gerekiyor (TSİ 21:15). Benim bakacağım noktalardan biri; tahvil alımları ile ilgili olarak, geçen ayki açıklamanın 3. paragrafındaki ‘uzunca bir süre’ ifadesinin kaldırılıp kaldırılmayacağıdır. Tahvil alımları için; bu ifade kaldırılırsa, USD, JPY yükselebilir, borsalar ve petrol düşebilir. Bu durumda EUR/USD’ı, 1.4540-1.4550 bölgesinin altında görebiliriz.

Avustralya Merkez Bankası, 25 baz puanlık faiz artırımına gitti. Piyasadaki likiditeyi kademeli biçimde çekeceğini söyledi. Fed’in normalden daha sert ifadeler kullanması halinde; ve cuma günkü ABD istihdam raporunun beklentilerin altında gelmesi durumunda, AUD, TL, BRL ve ZAR gibi paralarda yoğun satışlar görebiliriz.

İngiltere, toparlanamayan Royal Bank of Scotland’a (RBS) 25 milyar sterlin daha aktaracağını açıkladı. Bunun ışığında; mevcut tahvil alım programının en az 25 milyar sterlin arttırılacağı düşünülüyor. Olmayabilir, daha düşük bir artış olabilir. Diğer merkez bankaları kademe kademe normalizasyona giderken (faizlerin artırılması-likiditenin çekilmesi), İngiltere Merkez Bankası (İMB) para basma konusunda tek başına kalmak istemeyebilir. İMB’nin toplantısı yarın (perşembe).

Yorum: Altın, Petrol, TL, EUR, USD, GBP, JPY, S&P 500, Fed” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir