Yorum: EUR, USD, TL, Petrol, Altın

ABD 3. çeyrek büyüme rakamı dünün en önemli konusuydu. 3.5% olarak açıklandı; beklenti 3.2% idi. Beklentilerin üzerinde gelmesi ile borsalar yükseldi; USD tüm para birimlerine karşı değer yitirdi. Altın düştü, petrol arttı.

Rakamın iyi gelmesini bekliyordum. Açıklanan teşvik paketinin ve alınan diğer önlemlerin etkilerinin hissedileceği dönem özellikle 3. çeyrekti. Hurda indirimi, ilk kez ev alanlar için verilen 8 bin dolarlık direkt yardım gibi önlemler, büyüme rakamına önemli katkıda bulundu. Aylardan beri vurguluyorum; önemli olan 4. çeyrek büyüme rakamı ve özellikle 4. çeyrekteki nihai talebin ne durumda olacağıdır. Çünkü devlet teşviklerinin süresi doldu. Yapılan birkaç çalışma var, ancak henüz açıklanan yeni bir önlem yok. 3. çeyrek büyüme rakamının hormonel olduğunu düşünüyorum. 4. çeyrekte böyle spektaküler bir rakamı görmemiz çok zor. Gözden kaçtı, ama ABD tüketici güven endeksi 47.7 olarak geldi, 2001 resesyonunda (11 Eylül terörist saldırısı dönemi dahil) görülen en düşük rakam 84.9 idi. Tüketicinin genel durumu; gelecek ile beklentileri negatif. Ama kimse bilemez. Alışveriş sezonu başlıyor (Thanksgiving, Christmas). ABD’li tüketiciler; ‘zaten batmışız batacağımız kadar, cebimizdeki parayı da harcayalım gitsin’ diye düşünebilirler. Yine de düşük ihtimal.

Petrol şu an $80. Geçen cuma günü yazdığım yorum yazısında, $82 civarının güçlü bir satış bölgesi olduğunu, ve bu bölgenin üzerinde bir kapanışın haftalık bazda önemli olduğunu belirtmiştim. Fiyat kırılamadı. Hala bu şekilde düşünüyorum (petrol ve risk iştahı arasındaki ilişkiyi unutmayınız).

Altın geçen cuma $1066’ı görmüştü. Kısa dönemli alım-satım yapan yatırımcılar için, o seviyelerden bir miktar kar realizasyonuna gitmenin rasyonel olacağını belirtmiştim. Altın dün veri öncesinde $1026’a kadar düştü. Görüşlerimi koruyorum.

Salı ve çarşamba günleri hızla düşen EUR/USD’da, 1.47 bölgesinden alım gelebileceğini düşünüyordum. En düşük 1.4681’i gördü. Şu an 1.4815. ABD’de bugün iki veri var. Kişisel harcamalar verisi ve Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi. Her iki veride de düşüş bekliyorum. İyi veriler genel olarak risk iştahını artırıyor, USD’ı düşürüyor. Olumsuz veriler ters etki yapıyor.

Veri sonrasında değerlenen TL, şu an için biraz güçsüz görünüyor. EUR/USD paritesinin, açıklanacak ABD verileri ışığında gideceği yön, USD/TL kuru üzerinde etkili olacaktır. Avustralya Merkez Bankası’nın gelecek hafta faiz toplantısı var. Faiz artırımı beklentisi hakim. Bu beklenti doğrultusunda, TL ile aynı kategorideki paralar değer kazanabilir. Tabii bu biraz daha önümüzdeki haftanın konusu. Önce bugünkü verileri görelim.

Yorum: EUR, USD, TL, Petrol, Altın” hakkında 4 yorum

 1. Hocam merhabalar;

  Altın fiyatları yeniden 1045 lerde yukarı hareketi öngörüyor musunuz?
  Bir de son dönemde Dow ile parite arasındaki sıkı korelasyon zayıfladı mı?

  Saygılarımla

 2. Haftanın kapanışı $1045’ın üzerinde olursa gelecek hafta için olumlu. Yine de şimdilik $1070’ı geçmenin zor olacağını düşünüyorum. 1 ay önce, ilk yükseliş başladığında, belirttiğim görüşü koruyorum.Kasım sonuna kadar $1100 zor görünüyor.

 3. Goldman Sachs’ın 3 aylık fiyat beklentilerine göre petrol fiyatı artarken altın $1000’ın altına düşecek. Buradan hareketle GS’nin piyasada risk iştahının artacağına oynadığını söyleyebilir miyiz?

  Artan likidite risk iştahını kabartırken, reel ekonomideki sıkıntılar devam ediyor. Örneğin ABD’de işsizlik oranı. Obama’nın 2010 başında yeni bir paket açıklaması konuşuluyor. 4. çeyrek büyüme verisi beklenenden kötü gelirse yeni bir paketin açıklanması ihtimali artabilir. ABD’den gelecek bir paket ve bunun getireceği likidite gelişmekte olan ülkelerde veya emtia piyasalarında balonlar yaratmaya devam edecek. Balon şişmeye devam ettikçe patladığı zaman oluşacak etkisi daha kötü olmayacak mı?

 4. Petrol fiyatı artarken, altın fiyatının düşmesi nadiren görülür.Mesela altın iki gündür artarken, petrol gevşiyor.Sık görülen bir ilişki değildir.
  GS borsaların artmaya devam edeceğini,boğa piyasasının başladığını savunuyor.Çok iyimser açıklamalar yapıyor.Ancak; GS piyasaya bu şekilde açıklama yaparken ters pozisyon almayı çok sever.Uyarayım.Aldıkları pozisyonları yakından takip ederim.ABD’nin 3.5%’luk 3. çeyrek büyümesinin 1.6%’sı hurda indiriminden geldi.Yeni bir paket daha açıklanmazsa işleri zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir