Yorumlar Boşa, Yatırımlar Boşa

Bu sitede, bilgimi kullanarak yorumlar, tahminler yapıyorum. Siteyi takip edenler, nihai kararı kendileri vererek, yatırım kararları alıyorlar (veya almıyorlar). Size iki gün önce başımdan geçen bir olayı anlatacağım. Yorumcu olarak, yatırımcı olarak, bir kaybımız olup olmadığına sizler karar verin.

İki gün önce, İstanbul’da bir arkadaşımla beraberdik. Kendisi çok büyük bir grubun başkanıdır. Piyasalardan, ekonomiden bahsediyoruz. Laf döndü dolaştı, USD/TL kuruna geldi. Beklentin nedir, dedi. Fikirlerimi söyledim. Farklı nedenlerden dolayı inişler çıkışlar yaşanabileceğini, ama kurun yukarı gidebileceğini söyledim. Ben sana ne olacağını söyleyeyim, dedi. Anlatmaya başladı. Geçenlerde ekonomi bürokrasisinden çok üst düzey bir yetkili ile berabermiş(isim veremiyorum). Bürokrat, Merkez Bankası’nın, USD/TL kurunu 1.500’ün altına düşürmeme kararı aldığını, söylemiş. Yani 1.820’de nasıl müdahale ettiyse, 1.500 civarlarında TL’ye müdahale edip, kuru yukarı çıkaracak. Merkez Bankası’nın, kurun düşmesini niçin istemediğini anlayabilirim. TL’nin bir bant içinde hareket etmesini, kriz ortamında fazla değerlenmemesi gerektiğini düşünebilir. Düşünün, bu fikir ya da plan, önce büyük sermaye gruplarına sızdırılıyor. Bireysel yatırımcının bundan haberi bile yok.

Bu haber yalan olamaz. Çünkü söyleyen kişi, her gün manşetlerde. Zaten bir çıkarı da yok. Merkez Bankası, o hedefi değiştirebilir. Ama yeni bir hedef koyduğunda bile, birçok insanın haberi olur. Bunlar genelde büyük sermaye gruplarıdır. Diğer bir deyişle, paraya hükmeden insanlardır. Mesela arkadaşım, kur yukarıdayken, pozisyon almış. Kur nitekim 1.550’ye kadar geriledi. Yarın IMF antlaşması açıklanırsa(ki ilk duyacak insanlardan birisidir), daha da aşağılara gelebilir. MB’nin müdahale yerini de biliyorsanız, yakın bir noktadan ters pozisyon alır, inanılmaz para yaparsınız.

Sistemin işleyişi bu şekildedir. Şaşırmaya gerek yok. Ben burada olayları analiz edip, yorum yaparım. Siz haberleri, yorumcuları takip edip tasarruflarınızı yönlendirirsiniz. Ama bilgiye ulaşamıyorsanız, herşey nafiledir.

Wall Street filminin efsanevi karakteri, içerden bilgi alma üstadı Gordon Gekko; ‘ Ben dart oynamam, paramı kesin olan şeylere yatırırım. Bunun için, hayatta bildiğim en değerli mal, bilgidir’ diyordu.

Türkiye’de, Gekko gibi oynayan, ve inanılmaz paralar yapan çok insan var. Oyunlar yazılır ve oynanır. Bilgiye ulaşamayan insanlar, oyunun son perdesine ancak yetişirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir